Kategoriler
Makale

Kitap Okumak İstiyorum

Geçtiğimiz günlerde internette dolaşırken T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Telif Hakları Genel Müdürlüğü’ne ait sitesindeki 12.01.2020 tarihli haberine göre Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İçişleri bakanlığı arasında fikri hak ihlalleriyle etkin mücadele kapsamında bir protokol yapılmış ve oluşturulan komisyonca 2019 yılında 81 il ve bu illere bağlı ilçelerde düzenlenen operasyonlarda 2 milyon 208 bin 887 korsan materyal yakalanmış. Haberin devamında yakalanan korsan materyal sayısının geçen yıllara oranla %18 arttığı vurgulanmış.

İstatistikler

Bu haberi okuyunca kitap okumayı seven biri olarak Türkiye’deki kitap okuma alışkanlıklarına ve oranına göz atmak istedim. Bu konuda da en faydalı bulduğum kaynak ise Dünya Kültürü Puan Endeksi verileri oldu diyebilirim. Bu verilere göre kişi başı haftada ortalama 10 saat 42 dakika kitap okuyan Hindistan listenin başında yer alırken Türkiye; kişi başı haftada ortalama 5 saat 54 dakika kitap okuyarak listenin 18. sırasında yerini almış.

Hal böyleyken Konda Araştırma şirketinin 2019 yılında yaptığı araştırmalar sonucunda Türkiye’de kitap okuma oranı 2008’den 2019’a kadar %30’dan %42’ye yükselmiş. Şimdi bu bilgiler ışığında aklıma şöyle bir şey geliyor. Tamam doğrudur, ülkemizde özellikle yeni jenerasyonda kitap okuma alışkanlığı oluştu. Toplu taşıma araçlarında, kütüphanelerde ve kitapçılarda genç okuyucu arkadaşlarımızı epey görmekteyim. Ancak 2 milyon 208 bin 887 korsan materyalin yakalandığı bu ülkede acaba ne kadar orijinal bandrollü kitap alıp okuyoruz?

Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerine göre şu an ülkemizde bir roman kitabının ortalama fiyatı 26 TL civarındaymış. Yani bu veriye dayanarak ayda ortalama 10 kitap okuyan birinin kitapçıya ayırması gereken bütçesi 260 TL olmalıdır. Peki ülkenin ekonomik şartlarını göz önünde bulundurursak sizce ayda ortalama 250-300 TL arası kitap parası ödenir mi? Elbette ödeyen var ancak asgari ücretle geçimini sağlayan bir çoğunluk olduğunu biliyoruz ve bu bütçenin kolay kolay ayrılamayacağını da anlayabiliyoruz.

Korsan Kitaplara Talep Artıyor

Yukarıda vermiş olduğum bilgiler ışığında elimize şöyle bir veri geçmiyor mu? Türkiye’de kitap okuma oranı evet geçen yıllara oranla artmış gözüküyor ancak Telif Hakları Genel Müdürlüğü’nün raporuna dayanarak kitap alımlarının büyük bir çoğunluğunu korsan kitapların teşkil ettiğini söylesem yanlış olmaz diye düşünüyorum. Türkiye’de insanlar artık kitap satan mağazalardan kitap almak yerine bütçesi olan internet üzerinden indirimli satışlar yapan sitelerden alışveriş yapmakta bütçesi olmayan ise ikinci el piyasasından ve korsan basımlardan kitap ihtiyacını karşılamaktadır. Bugün bir kitapçıya gittiğinizde 5 kitap almaya kalktığınızda en kötü 100-150 TL arası bir para ödüyorsunuz. Ülkenin ekonomik şartları maalesef okuyucuyu ikinci el kitaplara ya da korsan kitaplara sevk etmektedir. Dolayısıyla araştırma şirketleri sadece okuma oranını belirleyen araştırmalar yapmamalı. Okuyalım da ne şekilde olursa olsun mantığı bence yanlış bir mantık. Bir yazar kitabını yazarken aylarca hatta yıllarca emek veriyor. O emeğin karşılığında ise maalesef ortaya böyle bir tablo çıkıyor.

Burada yapılması gereken en önemli şey ülke yönetiminde söz sahibi olan yetkililerin insanımızı okumaya teşvik edecek önlemler alması gerekir. Bu emek hırsızlığının önüne geçilebilmesi için fahiş fiyat politikalarını frenleyip daha makul seviyelerde düzenlemelere gitmelidirler.

Cumhuriyetimizin kurucusu olan Mustafa Kemal Atatürk’ün “Memleketimizi, topluluğumuzu gerçek hedefe mutluluğa eriştirmek için iki orduya ihtiyaç vardır: Biri vatanın hayatını kurtaran asker ordusu, diğeri milletin istikbalini yoğuran kültür ordusu. Bu iki ordunun her ikisi de kıymetlidir, yücedir, verimlidir, saygıdeğerdir… Bu iki ordunun ikisi de hayatidir. Yalnız siz, kültür ordusu mensupları, sizlere bağlı olduğunuz ordunun kıymet ve kutsiyetini anlatmak için size şunu söyleyeyim ki, sizler ölen ve öldüren birinci orduya niçin öldürüp niçin öldüğünü öğreten bir ordunun fertlerisiniz.” bu sözlerinden de anlaşılacağı üzere bu ülkenin okuyan insanlara ihtiyacı var.

Mutlu kalın…

“Kitap Okumak İstiyorum” için 4 yanıt

Umarım bu güzel dileklerin gerçekleşir. Çağımızın kanayan yarası bir gün durur umarım. Kalemin daim olsun.👍

çok teşekkür ederim. okumayı teşvik edecek formülleri devlet büyüklerimizden bekliyoruz artık 🙂

Ne kadar acı bir istatistik. O linki paylasmayi unutmuşum ancak emin olun hemen hemen her ıstatistik özünde ortaya vahim bir tablo çıkarıyor. Çok teşekkür ederim

yorumlarınız değerlidir