Kategoriler
Edebiyat Roman

Yaşamak

Jaguarkitap ‘ları biraz geç keşfettiğim ama çok beğendiğim yayınevlerinden biri olmuştur. Ülkemizde kitap kapakları tasarımı konusunda ciddi bir sıkıntı varken bu yayınevinin sitesine girip baktığınızda kitap kapaklarına hayran kalacağınızı söyleyebilirim. Hepsinin bir albenisi var. Bence kitabın içeriği kadar kapağı da çok önemli. Yıllarca benim jenerasyonum belki de o berbat kapaklar yüzünden güzelim dünya klasiklerini okuyamadı. İmdadımıza bu işi üstlenen bir iki yayınevi çıktı da herkes korkmadan klasikleri okur oldu.

Her ne kadar ismi yaşamak olsa da içinde sefalet, yokluklar,acılar ve ölümler barındıran bu hikayeyi okurken uzun zamandır bu kadar hüzünlendigimi hatırlamıyorum. Hatta öyle bir sahne var ki kitabı bırakıp evlatlarıma sımsıkı sarıldığımı, kokularını içime çekerek şükrettigimi söyleyebilirim.

Bende bu duyguları oluşturması, hikayenin ağlak bir yapıda olduğu anlamına gelmesin tabiki. Zira o tarz kitaplardan uzak durmaya gayret ederim genelde. 50’li yıllarda Çin’de meydana gelen siyasi olaylarla beraber iç savaş halini ve insanların yaşadığı sefaleti de gözler önüne seren bu kitap, bir zamanlar varlık ve bolluk içinde yaşayan bir ailenin şımarık ve hovarda oğlu Fugui’nin savurganlığı yüzünden bir gecede tıpkı bir zamanlar babasının yaptığı gibi ellerindeki tüm mal varlıklarını kumarda kaybedip sefil bir hayata başlamasını ve akabinde ülkede meydana gelen iç savaşla beraber bir ailenin dramını en acı haliyle anlatmıştır.

Belki de son zamanlarda hiç bu kadar yalın, betimlemelerden ve gereksiz detaylardan uzak, akıcı,anlaşılır bir kitap okumamıştım. Okurken sayfaları nasıl atladığınızı anlayamıyorsunuz. Bu konuda çeviriyi yapan Bahar Kılıç‘ ı çok tebrik ediyorum. Okumayan arkadaşlara da mutlaka okumalarını tavsiye ediyorum.

Mutlu kalın…

“Yaşamak” için 2 yanıt

yorumlarınız değerlidir