Kategoriler
Edebiyat Öykü

Yalnızlığın On Bir Hali

Daha önce Yüzkitap yayınlarından Domenico Starnone ‘un Bağlar adlı romanını okumuştum ve yayınevinin diğer kitaplarını incelediğimde ülkemizde henüz çok keşfedilmemiş. Ancak kendi ülkelerinde ve uluslararası düzeyde oldukça tanınmış yazarların kitaplarına yer verdiğini gördüm. Tıpkı bugün okuduğum Amerikalı yazar Richard Yates‘in Yalnızlığın On Bir Hali kitabı gibi.

Adından da anlaşıldığı üzere Yalnızlığın On Bir Hali 11adet öyküden oluşmaktadır. Aslında öykülerin hiçbirinde direkt yalnızlıktan bahsedilmiyor ya da yalnız insanların ruhsal durumunu doğrudan anlatmıyor. Hatta öykülerde anlatılan baş kahramanların hemen hepsi aile kurmuş ve hem iş hem de sosyal hayatlarında çevreleri olan insanlardan oluşmaktadır. Ancak bu insanların gerek geçmişinde gerekse gündelik yaşamlarında bir mutsuzluk bir yıpranmışlık bir düzene başkaldırı önüne geçemedikleri bazı duygu ve  komplekslerine tanık olmaktayız. Öykülerin finalleri her ne kadar biraz havada kalmış gibi görünse de hemen hepsinin sonunda insanı bir miktar hüzünlendiren ve düşündüren hayalkırıklıkları görmekteyiz aslında. Okuduğum 11 öykünün 2 tanesi dışında geri kalan 9 öyküyü kurgu olarak başarılı buldum özellikle kitaptaki son öykü çok farklı bir lezzete sahipti.

Öykülerin finalleri havada kalmış desem de aslında giriş ve gelişme kısımlarında müthiş bir akıcılık sözkonusu.Kurgu benden tam puan aldı. Okurken tipik bir Amerikan filmi izliyormuş havasında bir duyguya kapılabiliyorsunuz. Öyküler bittiğinde çok güzel gidiyordu her şey keşke Maupassant’ın finalleri gibi vurucu bir son yapsaydı dediğim anlar çok oldu.

Öykü sevenler için farklı bir deneyim olacağını düşündüğüm bu kitabı ve yazarı okuyucularla buluşturduğu için Yüzkitap yayınlarını tebrik ediyorum.


Mutlu kalın…

“Yalnızlığın On Bir Hali” için bir yanıt

yorumlarınız değerlidir