Kategoriler
Edebiyat Roman

Yalnız Adam

Geçtiğimiz günlerde yolum bir sahafa düştüğünde rastlamıştım Roger Vailland’ın kitabına. Yazar hakkında fikrim yoktu açıkçası. 1971 yılı ilk basım olması ve konu itibariyle ilgi alanıma girmesi kitabı almama neden oldu.

Yalnız Adam, isminden anlaşılacağı üzere aşk acısı çeken,terkedilmiş,kendini yollara vurmuş ıssız adam modunda bir aşk kitabı değil. Öyle olsa zaten alıp okumam asla😊

Yazar Roger Vailland kısacık yaptığım araştırmalar sonucu politik bir duruşu olan ve bu duruşunu yazdığı eserlerde de sergileyen Fransa’da sevilen bir yazar. 1907- 1965 yılları arasında yaşamış olan yazarın ülkemizde 4 kitabı yayımlanmış ancak çoğu kitabevlerinde raflarda bulmak zor.

2.Dünya Savaşı Yılları : Fransa ve İşgalci Almanya

Yalnız Adam, 1940 lı yıllarda Nazi Alman işgalindeki Fransa’da kurulan direniş örgütü ile işgalci güçlerle işbirliği yapanların arasındaki çatışma dönemini ele alan keyifli ve okunmaya değer bir kitap.

Yalnız Adam 2 bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde henüz ergenliğe yeni adım atacak bir çocuğun ailesiyle tanışıyoruz. Bu ailenin hem anne hem de baba tarafı yaşadıkları bölgede önemli aileler. Kitabın ilk bölümü her iki ailenin  ekonomik,sosyal ve siyasi yapısının nasıl olduğunu okuyucuya aktarmış. Herkesin bir araya geldiği bir düğün organizasyonunda ailelerin önemli bireylerini ve birbirleriyle olan ilişkilerini daha yakından tanıma imkanı bulmaktayız.

İkinci bölümde ise yaklaşık 20 sene sonrasına yani 1940 lı yıllara gidiyoruz. Ergen çocuk yani Eugène Marie büyümüş ve evlenmiş ve iş sahibi olmuştur.  Hem anne hem de baba tarafındaki aile bireyleri o dönemin siyasi çekişmelerinde yerlerini ve taraflarını almıştır. Fransa’da Alman işgal güçleri Vichy bölgesini ele geçirmiş ve o bölgede bir yönetim kurmuşlardı. Bu bölgede yaşayan Eugéne Marie diğer aile bireyleri gibi siyasi bir tarafta yer almamış kendi tabiriyle bu konuda yalnız bir adam olmayı tercih etmiştir.

İkinci bölüm polisiye tarafi daha fazla olduğu için en hareketli bölümdü diyebilirim. Yazar o dönemin siyasi yapısını bu kurguyla çok iyi yansıtmış. Bir tarafta vatansever Fransız halkı diğer tarafta Nazi Almanyası ile işbirliği yapan Fransızlar. O döneme merakı olanlar için çok ideal bir kitap diyebilirim.

Mutlu kalın…

“Yalnız Adam” için bir yanıt

yorumlarınız değerlidir