Kategoriler
Edebiyat Roman

Uzun Hikaye

Bugüne kadar Mustafa Kutlu hocamızı hep bekletiyordum. Sonunda okuma programımda değişiklik yapıp hocamın kitabına ayırdım bu akşamımı. Ne kadar geç kaldığımı kitabı okurken farkettim. Kimbilir hala bekletip okuyamadığım nice Mustafa Kutlu gibi sonradan keşfedeceğim yazarlar var.

Başrollerini Kenan Imirzalıoğlu’nun üstlendiği ve Tuğçe Kazaz,Mustafa Alabora, Altan Erkekli,Güven Kıraç,Cengiz Bozkurt ve Zafer Algöz gibi isimlerin kadroda olduğu Uzun Hikaye 2012 yılında Osman Sınav’ın yönetmenliğinde beyaz perdeye uyarlandı.

Filmi hatırlayanlar bilirler; Uzun Hikaye Anadolu’nun muhtelif küçük kasabalarında geçmektedir. Buram buram Anadolu’nun koktuğu ve okuyana ya da izleyene çok tanıdık gelen taşranın sıcaklığını,havasını,suyunu ve insanlarını kitabın her sayfasında yudum yudum tattığınız harika bir hikaye…

Bulgaristan göçmeni Ali ve oğlunun yokluk ve çaresizlik içinde geçen yılları çocuğun gözünden anlatılmaktadır. İsmini ve hangi bölgede olduğunu bilmediği yolculuklar yaparlar. Çok küçük yaştayken sığınacakları bir evleri yoktur ancak bilmediği bir kasabada onlara tahsis edilen bir vagonda yaşarlar. Annesi o dönem hayata veda eder. Yola babasıyla devam ederler. Başka bir ismini bilmediği kasabada başka hayatlar kurmak için yola çıkarlar. Babanın dik duruşu, evini geçindirmek için gösterdiği çabası ve bir şekilde her şeyi yoluna koyması,baba ile oğul arasında oluşan o sıkı bağ hikayenin içinde en çok öne çıkan unsurlar diyebilirim.

Yokluk ve çaresizlik var ancak bitmeyen bir umut var bu hikayede. Sadece umut mu? Anadolunun o kendine has özgün yapısı içinde samimi ilişkiler, komşuluklar, çekingen ve ürkek aşklar da var. Ana karakterler dışında hikayeye giren her karakterin ilginç hayat hikayelerine rastlıyoruz. Bu hayatlarda hüzün de var, tebessüm edeceğiniz taşraya özgün detaylar da var. .

Hikâye tıpkı ismi gibi uzun bir hikaye ancak her bir sayfasını merakla çeviriyorsunuz. Kullandığı dil ve olayları ifade ediş şekli oldukça sade,anlaşılır ve gereksiz betimlemelerden uzak. Bu kitabı benim gibi henüz yazarla tanışmamış olanlara yazarı tanıma,anlama ve sevebilme kitabı olarak öneriyorum. .

Mutlu kalın…

“Uzun Hikaye” için 44 yanıt

Filminizi izlemiştim ağladığımı hatırlıyorum kitabını okumayı sabırsızlıkla bekliyorum

Twitter hesabım @kitapcan_ 🙂 rt yaptım teşekkür ederim bana çıkar inşallah çok amin

yorumlarınız değerlidir