Kategoriler
Edebiyat Roman

Toprak Ana

Bugüne kadar birçok savaş filmleri izledim biraz da savaşla ilgili kitaplar okumuşluğum vardır. Bugün belki de ilk defa cephenin içinde olanları değil de cephenin gerisinde içlerinde azıcık da olsa umutla bekleyen, evlatları ve diğer tüm askerler için bir yandan levazım ihtiyaçlarını yani yiyecek içecek kılık kıyafet tedariğini yapmak için tarlalarda aç kalmak uğruna canla başla çalışıp bir yandan da evlatlarına kocalarına sağ salim kavuşmak için dua eden bir köyün hüzünlü hikayesini okudum. Toprak Ana okuyuculardan ve eleştirmenlerden tam not almış önemli eser olarak raflarda yer bulmuştur.

Cengiz Aytmatov’u gerek kitapçılarda gerekse sosyal medyada çok sık duymama rağmen fırsat bulup okuma şansım hiç olmamıştı. Toprak Ana kitabıyla tanışmak istediğim yazarın dili bizden içimizden bir dildi adeta. Zaten Kırgızistanlı olması bizden biri olduğu anlamına gelmektedir.

Kitaptaki Tolgonay karakterinin yaşadıkları kolay kolay hicbir insanın hiçbir ananın üstesinden gelebileceği şeyler değil. Yazar gerçekten çok güçlü bir karakter ortaya koymuş. Başına gelenleri düşündüğümde o gücü kolay kolay kendimde bulamayacağımı gördüm.


Antik Yunan tarihçisi Thucydides savaşın nedeninin açgözlülük ve ihtirastan doğan bir güç hırsı olduğunu söylemiştir. Ne kadar da doğru bir tespit. Devletlerin ve otoritelerin açgözlülüğü yüzünden yüzbinlerce milyonlarca masum insanların bir hırs ve arzu uğruna canlarına kıydırıldıklarına ve geride bırakılan onca çocuğun,kadının,toprağın ve umutların nasıl heba olduğuna insanoğlu asırlardır tanıklık etmektedir.

Mutlu kalın…

En son okuduğum kitapla ilgili yorumuma buradan ulaşabilirsiniz

“Toprak Ana” için 4 yanıt

Benim de kitaplığımda okunmayı bekliyor. Aytmatov çok sevdiği bir yazar. Keyifli okumalar dilerim.

evet bir süre ara verdim maalesef ama yakın zamanda çok çeşitli kitaplarla tekrar çekilişlere başlıyorum. takipte kalın 🙂

yorumlarınız değerlidir