Kategoriler
Edebiyat Roman

Sınırın Güneyinde Güneşin Batısında

Haruki Murakami’nin 1Q84 kitabını okumamın üzerinden 1 yıl geçmesine rağmen hala tadı damağımda kalmış ve bir gün akşam gökyüzüne baktığımda o iki ayı bir arada görebileceğimi ummuştum hep.Haruki ile tanışma kitabım olan 1Q84 beni bambaşka bir dünya ile tanıştırmış ve o dünya hep olsun istemiştim aslında.

Sınırın Güneyinde Güneşin Batısında kitabını hiç araştırmadan aldım. Konusunun ne olduğuna dair hiçbir fikrim yoktu. Tıpkı 1Q84 de olduğu gibi aşkın en güçlü tarafını gördüm ancak öyle bilindik ağlamaklı salya sümüklü bir aşk değil. Zaten Harukinin de tarzı olmadığını sanıyorum böyle bir aşkın. Bir erkek ve bir kadın var. 10 lu yaşlarda iyi bir arkadaş iken yolları ayrılmış ama birbirlerini hiç unutamamış iki insan. Aradan geçen onca seneler herkesin hayatlarında bir çok değişikliklere yol açmışken ve bir gün yolları kesişir ve hikaye bambaşka bir lezzette ilerlemeye başlar. Yalnız hikâyede sonlara doğru kafamda biraz soru işaretleri kaldı. Sanırım Haruki Murakami hemen her kitabında bu tarz soru işaretleri bırakıyor. Hikâyenin sevişmelerle geçen sahneleri epey hoyratça anlatılmış tıpkı 1Q84 de olduğu gibi. O yüzden muhafazakar okuyucular belki bu durumdan rahatsızlık duyabilirler ama ben hiç rahatsız olmadım çünkü Haruki yatak sahnelerini bile anlatırken aslında aşkın en özel yanlarını okuyucuya çok iyi yansıtmakta.

Haruki Murakami’nin müziğe olan tutkusunu hikayelerinde de fazlasıyla görmekteyiz. 1Q84 kitabında tanık olduğumuz birbirinden güzel şarkılar ki içlerinden en çok Janacek‘in Sinfonietta’sı hala ruhumun derinliklerindedir bu kitabında da bol bol Nat King Cole‘un parçaları başta olmak üzere caz ve blues türünden birçok parçaya rastlayabiliyorsunuz. Hepsini kitabı okurken dinledim ve hikayeden bambaşka bir lezzet almış oldum. Ancak Tokyo caddelerinde Haruki ile gezinirken kitapta yer almayan ancak ezgisiyle temposuyla melodisiyle hikayenin atmosferine girmeme yardımcı olan Handsome Boy Modeling School dan The Truth şarkısını dinledim bol bol.

Haruki Murakami ile henüz tanışmamışlar için bu kitap iyi bir seçim olabilir diye düşünüyorum.

Mutlu kalın…

“Sınırın Güneyinde Güneşin Batısında” için 4 yanıt

Elimde, Sputnik Sevgilim ile Haşlanmış Harikalar Diyarı ve Dünyanın Sonu adlı eserleri var. 1Q84 ise çokça merak ediyorum.

yorumlarınız değerlidir