Kategoriler
Edebiyat Roman

Mutsuzluk Zamanlarında Mutluluk

Son zamanlarda çevreme şöyle bir baktığımda  dışarıda mutlu gibi görünmeye çalışıp da içinde tarifi imkansız mutsuzluklar yaşayan bir yığın insan görebiliyorum. Her şey yolundaymış gibi görünüp sırf eşi dostu çevresi tarafından sorgulanmayayım diye mutsuzluklarını bastırıp gülen yüzler dolu etrafımız.

“Hayatım bu şekilde devam edemez. Ne tuhaftır ki halimizden memnunum aslında, yani oturduğum daireden,gelirimden, evlilik benzeri ilişkimden yani hayat arkadaşım Traudel’den. Yine de benim izlenimim ortada katlanılmaz bir durum olduğu: Hayatım….”

Mutsuzluğunu bu şekilde ifade eden kahramanımız Gerhard Warlich üniversitede felsefe okuyup doktora yapmış birisidir. Ancak branşı ile ilgili piyasada iş bulamayınca 14 sene önce girdiği çamaşırhane firmasında müdürlük yapar. Gerhard’ın hayatı görünürde sıradan ve ortalama bir hayat olmasına rağmen ona göre gerçekten katlanılacak bir hayat değildir. Yaşadığı hayat ile sürekli bir mutsuzluk hali var ancak bunu sevgilisine ya da iletişim halinde olduğu hiç kimseye yansıtmıyor. Kendi iç dünyasında yaşıyor tüm bu mutsuzlukları ve mutlulukları. Sürekli içinden konuşur vaziyette olan ve yine içinden işini, sevgilisini, yaşadığı ortamı sürekli sorgulayan adamımız aynı zamanda müthiş gözlemler yapan ve kafasında kurduğu kurgularla eğlenen gülen ve mutlu olan bir tip. Düşünsenize sevgilisi çocuk yapmak istiyor Gerhard ise hazır değilim diyor. Bunun üzerine tartışma çıkıyor ve adamımız yan odaya geçip camda gezinen böceğin o an ki halini gözlemleyip içinden eğlenebiliyor. Yani işin Türkçesi bu adam biraz da deli. Çok sevdiği annesiyle zamansız bir ayrılış yaşadığı için her konuda mutlaka annesini aklına getirmekte olup bunu sevgilisiyle beraber yaşarken de çok sık yapmaktadır. Hayat bu şekilde devam ederken mutsuzluklar ve sürekli sorgulamalar şiddetini artırırken Gerhard için her şey daha da  zorlaşmaya başlamıştır.

Kitabın en sevdiğim alıntılarından biriyle veda ediyorum bu paylaşımıma:

” hayattaki en önemli tecrübelerimden biri,şimdiye kadar kapıldığım kaygıların hemen hemen hepsinin lüzumsuzluğunun ya da anlamsızlığının er ya da geç ortaya çıkması.Bu yüzden hayat tarafından kandırıldığım duygusu içindeyim.”

Mutlu kalın…

“Mutsuzluk Zamanlarında Mutluluk” için 2 yanıt

Hiçkimse memnun değil gerçekten de hayatından ve hiçbir zaman da memnun olmayacak sanırım. Güzel bir kitapmış öneri için teşekkürler.👍🙂

yorumlarınız değerlidir