Kategoriler
Edebiyat Roman

Peygamberin Son Beş Günü

Kitabın adına aldanıp da dini manada peygamberlik yapmış birinin son beş gününün anlatıldığı bir menkıbe sanılmasın sakın. Tahsin Yücel üstadımızın Peygamberin Son Beş Günü romanında hayat verdiği karakter olan Rahmi Sönmez’e verilmiş bir lakap bu peygamber. Rahmi Sönmez yani peygamber 40 kuşağının Marx öğretileriyle yetişmiş sıkı  komünistlerden biridir. Tıpkı çocukluk arkadaşı Fehmi Gülmez ve sevgilisi Feride gibi.

Hikâye aynı mahallede büyüyüp aynı okulda okuyan Rahmi Sönmez ve Fehmi Gülmez’in üniversitede Feride ile tanışmaları ile başlar. Feride ile karşılaşana kadar siyasetten bihaber olan bu ikili Feride’nin devrimci tarafıyla tanışmaları sonucu yaşam felsefeleri tamamen değişmiş ve Rahmi’nin Feride ile birlikteliği aşka dönüşmüştür. Ancak komünizm Rahmi’nin hayatında öyle bir yer etmiştir ki günlük hayatta aşk ilişkisinden tutun da sıradan gözüken tüm olaylara Marx öğretileriyle yaklaşmaya başlamıştır. Hikâyenin sonraki bölümlerinde Peygamber açısından çok da parlak geçmeyen hatta okurken insanı hüzüne sürükleyen trajik hayatına tanık olmaktayız. Ancak yazarın bu hüznü yaşatırken aynı zamanda tebessüm etmenizi de sağlayan bu üslubu okuduğum diğer kitabında da karşıma çıkmıştı ve çok hoşuma gitmişti.

Tahsin Yücel’i özellikle kış aylarında sobalı evde o yoksa mecburen kaloriferli bir evde dışarıda yağmur ya da kar yağarken pencerenin kenarında bacaklarda battaniye yanınızda sıcak bir kahve biraz okuyup biraz uyuyup biraz da dışarıya dalarak okumanızı tavsiye ederim. Böyle bir ortamın mutluluğunu körükleyen en iyi yazarlardan biri olduğunu düşünüyorum.

Okuduğum bu kitabı tıpkı Bıyık Güncesi kitabında olduğu gibi bende çok etkili izler bıraktı. O dönemi o dönemin siyasi tablosunu o dönemdeki solcuların şartlarını çok başarılı yansıtmış biz okurlara. Tahsin Yücel’in diğer kitaplarını da en kısa zamanda okuyup paylaşmayı istiyorum sizlerle


Mutlu kalın…

yorumlarınız değerlidir