Kategoriler
Edebiyat Roman

Bir Kedi, Bir Adam,Bir Ölüm

“Gerçek bir şaheser! Teknik ve psikolojik olarak mükemmel! Öldürmek mi bağışlamak mı ikilemini en iyi veren roman.”Yaşar Kemal

Zülfü Livaneli kitaplarını okuyanlar daha iyi bilirler. Hikayelerinin temelinde içinde bulunduğumuz coğrafyada yaşanılmış trajik toplumsal olayları sade bir dil kullanarak ve okuyucuyu hikayenin içine çekerek müthiş bir kurguyla ele almaktadır. Yazarın şu ana kadar okuduğum 4 kitabından da çok etkilendim. Zülfü Livaneli’ nin kitaplarında hoşuma giden bir taraf da hikayenin içinde hikayeden bağımsız belki de ilk defa duyduğumuz ilginç bilgilere yer vermesi. Mesela bu kitabında bir kedi türünün taa Mezopotamyada dörtbin yıl önceki halinden günümüze evrilişini öğrenmekteyiz. Aynı şekilde İsveç’te bir dönem alkolle mücadelede ülkede alkol satışının sadece devlete ait marketlerde yapıldığı ve sabah 8 akşam 5 arası satışa müsaade edildiği gibi ilginç bilgilere yer vermesi çok hoşuma gidiyor. Bu tip aydınlatıcı bilgilere okuduğum diğer kitaplarında da denk gelmiştim.

Bir Mültecinin Hazin Hikayesi

Bir Kedi Bir Adam Bir Ölüm kitabı 1974’lerde yazılmaya başlansa da 2001 yılında ilk baskısı yapılmıştır. 12 Mart muhtırası döneminde yaşadığı talihsiz bir olay yüzünden aslında hiç bir politik tavrı olmadığı halde mülteci olarak İsveç’e giden Sami Baran’ın hazin hikayesi bu. Tıpkı kendisi gibi mülteci olan bir yazar tarafından kaleme alınır. Yazarın yazdığı her bölümün devamında Sami Baran kendi el yazısıyla ilave yaparak yazarın eksikliklerini tamamlar.


1970 ler de ülkenin kanayan bir yarası olan düşünce suçundan dolayı kısa bir süre cezaevinde yatan Zülfü Livaneli akabinde 11 yıl İsveç’te sürgün hayatı yaşar. Orada kendisi gibi politik sürgün ve mülteci hayatı yaşayan insanlarla bir arada olmuştur. Dolayısıyla hikâyede kurgu gibi gözüken olaylar aslında yazarın yaşadıklarının bir yansımasıdır diyebiliriz.


Sami Baran gibi niceleri o dönemlerde evinden barkından ailesinden toprağından ayrılmak durumunda kalmıştır. Mülteci etiketiyle  yaşadıkları toplumda karşılaştıkları psikolojik savaşın tüm yönlerini gözler önüne seren hikaye, okuyan herkeste olduğu gibi bende de derin izler bırakmıştır.

Herkese keyifli okumalar diliyorum. Mutlu kalın…

“Bir Kedi, Bir Adam,Bir Ölüm” için 2 yanıt

Zülfü Livaneli’ye bu yılki okuma planımda yer verdim. Benim de sevdiğim sanatçılardan kendisi. Bol ve keyifli okumalara efendim👌😊

Teşekkür ederim. Livaneli’nin kitapları bambaşka bir keyiftir

yorumlarınız değerlidir