Kategoriler
Edebiyat Roman

Muhtelif Evhamlar Kitabı

Milliyet gazetesi tarafından 29.su düzenlenen Haldun Taner Öykü Ödülü’ne layık görülen Ömür İklim Demir ile ilgili seçici kurulun gerekçesi şu şekilde olmuş: “Günlük yaşamın çatışma ve tedirginliklerini, şehir ve evdeki insan hallerini, zengin ayrıntılarla öykü bütünlüğü içinde ve işlenmiş bir dille verebilmesinden dolayı Ömür İklim Demir’in Muhtelif Evhamlar Kitabı ödüle değer bulunmuştur”.


Takip ettiğim bir kitap sever arkadaşımızın paylaşımı neticesinde hemen sipariş verip aldığım bu kitaptan müthiş keyif aldığımı söyleyebilirim. Yukarıda bahsi geçen ödülü sonuna kadar hakettiğini düşünüyorum. Artık ülkemizde bu işi gerçekten hakkıyla yapan ancak arkasında gerekli desteği göremeyen nice Ömür İklim Demir gibi yazarlar olduğunu görmekteyim. Neyse ki Ömür İklim bu konuda biraz daha şanslı. Umarım diğer keşfedilmemiş yazarları da artık bu sahnede görebiliriz.


Kitap toplam 10 öyküden oluşuyor. Hepsi de çok sade ve günlük hayatta alışılagelen bir dille  anlatılmış. Özellikle farklı konu başlıklı iki öykünün birbiriyle bağlantılı olması çok hoşuma gitti. Hatta istenilse kısa film bile çevrilebilir bence. Hemen hemen tüm öykülerinde kendimi olayın içinde ve kişilerin yanında hissettim. Kimi tavırlar çok komiğime gitti. Bazı karakterlerde kendimi buldum. Olayları keyifli bir dille anlatırken aslında beraberinde de çok iyi psikolojik tahliller de yapılmış. Her ne kadar keyifli bir dille anlatılsa da sonların hiçbiri mutlu değildi. Kitabın bir bölümünde yazarın dediği gibi “çünkü mutlu son diye bir şey yoktu, uzun vadede bütün hikâyeler mutsuz biterdi.” o yüzden Ömür İklim’in öykülerinde mutlu son beklentiniz olmasın.


Kısacası ben bu kitabı ve yazarın anlatımını, üslubunu çok beğendim. Umarım bundan sonra bol bol yeni üretimlerle karşımıza çıkar. Çıkmalı da… Herkese  hacmi küçük ama içi dopdolu olan bu kitabı tavsiye ediyorum.

Mutlu kalın…

“Muhtelif Evhamlar Kitabı” için bir yanıt

yorumlarınız değerlidir