Kategoriler
Edebiyat Roman

Maymunlar Gezegeni

Çok fazla bilim kurgu tarzı okumayan ben yıllarca tv lerde gösterilen maymunlar cehennemi filmlerini ilgiyle izlemişimdir.1968 yılında çevirilen Maymunlar Cehennemi filmi şu an paylaşımını yaptığım kitaba bağlı kalmıştır. Daha sonraki yıllarda gösterime giren serilerin bu kitapla herhangi bir bağlantısı yoktur. Ancak tabiki referans yine de bu kitaptır. 1968 de gösterime giren ilk film ise kitaptan farklı bir çizgide olup yine de kitap kadar ses getirmiştir.


1963 yılında kaleme alınan kitapta yazar Pierre Boulle’nin müthiş hayalgücü ve zekası hayranlık bıraktı bende. Kitap bilimkurgu olmasına rağmen asla bilimsel terimlerle insanı anlamaya zorlayan bir yapıda değil. Aksine gayet açık, anlaşılır ve bilimsel terimlerden uzak su gibi akan anlatımıyla sizi kitabın içine çekmekte oldukça başarılı.

Yıl 2500


Hikâye, uzayda seyahat etmenin İstanbul boğazında turla gezmek kadar sıradan ve doğal olduğu bir dönemde geçmektedir. Jinn ve Phyllis çifti uzay boşluğunda keyif gezintisi yaparken karşılarına içinden mektup çıkan bir şişeye rastlarlar. Hikayemiz burada aksiyon almaktadır.


Bir gazeteci,bir profesör ve bir bilimadamından oluşan 3 kişilik ekip 2500 yılında dünyaya 300 ışık yılı uzaklıkta olan Soror gezegenine gitmeye karar verirler. Daha önce kimsenin gitmediği Betelgeuse güneş sisteminde yaşam olup olmadığını araştırmak için çıktıkları bu yolculuk 2 yıl sürmüştür. Ancak bu iki yıl dünyadaki 700 yıla denk gelmektedir. Gezegene indiklerinde ise kendilerini bambaşka bir dünyanın içinde bulurlar. Zira bu gezegende insanlar ve maymunlar yer değiştirmiş, maymunların hüküm sürdüğü ve medeniyet kurdukları bu gezegende insanlar zeka yönünden oldukça geri kalmış. Üstelik hayvan muammelesi gören, bilimsel araştırmalarda denek olarak kullanılan varlıklar haline gelmiştir.


Yazar herşeyin tersine döndüğü maymunların insan gibi yaşadığı insanların da maymun gibi yaşadığı bu gezegeni anlatırken okuyucuya insanoğlunun aslında ne kadar çok acımasız olduğunu göstermiştir. Egolarının, hırslarının ve üstün ırk olmalarının herşeyi elde edebileceği hakkını maalesef kendilerinde gördüğünü bir nevi ironi yaparak anlatmaya çalışmış.

Maymunlar Cehennemi filmini sevenlerin ayrı bir ilgiyle okuyacağını düşündüğüm kitap benden tam puan aldı. Herkese tavsiye edebilirim.

Mutlu kalın…

“Maymunlar Gezegeni” için 2 yanıt

yorumlarınız değerlidir