Kategoriler
Edebiyat Roman

Masumiyet Müzesi

Çok özgün bir konusu olmadığı sürece aşk meşk kitaplarından uzak durmuşumdur hep. Özellikle vıcık vıcık aşk dolu kitaplarda bol ağlamalı, ihanetli,bunalımlı ve kasvetli bir hava olduğundan ve bu durum beni fazlasıyla daralttığından dolayı genelde tercih etmiyorum bu tarz kitapları. Ancak çok sevdiğim bir arkadaşımın hediyesi olan Masumiyet Müzesi kesinlikle özgün bir konusu olan ve hayatım boyunca hiç unutamayacağım kitaplardan biri oldu diyebilirim.70’li yılların İstanbul’unda genelde varlıklı ailelerin oturduğu Nişantaşı’nda zengin bir ailenin oğlu Kemal Bey ile çok uzaktan akrabası olan tezgahtarlık yapan Füsun arasında geçen bir aşk hikayesi… Aslında arasında geçen aşk hikayesi demek ne kadar doğru olur? En iyisi Kemal Bey’in saplantılı aşk hikayesi diyelim.

Hepimiz aşık olduk ama bir Kemal Bey değildik asla

Aramızda çoğumuzun başından unutamadığı bir aşk hikayesi geçmiştir ya da hala böyle bir hikayenin içinde olanlar vardır. Eminim bu hikayeyi yaşayan herkesin aşka dair ama büyük ama küçük bir çok fedakarlıkları olmuştur. Çoğu hüsranla ve acıyla biterken küçük bir azınlık ise mutlu ayrılmıştır bu hikayelerden. İşte Kemal Bey’in hikayesi de okuyan için acı gibi algılansa da Kemal Bey için  mutlu bir hikâyeydi hep.

Bir adam düşünün sevdiği kadının saç telinden tutun içtiği sigaranın izmaritine kadar onun temas ettiği ne kadar nesne varsa hepsini biriktirip o nesnelerle mutlu olacak kadar hem sapkın hem de özel bir aşıktır. Üstelik hikayenin sonunda bu nesnelerden müze açacak kadar da çok güzel bir insan. Kemal Bey’in sevdiği kadın için yaşadıkları şeyler vazgeçtiği hayatlar o kadar önemli ve o kadar değerli ki bana aşkın tarifini yap deseler sanırım Kemal Bey’i anlatırdım. Evet hepimiz âşıktık bir zamanlar ama hiç birimiz bir Kemal Bey değildik. Sevdiği kadın Füsun hakkında çok şeyler söylemek isterim ancak spoiler verebilirim düşüncesiyle fazla detaya girmek istemiyorum. Sadece şunu diyebilirim sen bu hikayenin kızgınlık,öfke ve acı kısmısın bence😊


500 sayfası da dolu dolu olan bu kitabı mutlaka okumanızı tavsiye ediyorum. Ayrıca kitabın 485. Sayfasındaki giriş biletiyle müzeyi ziyaret edebilirsiniz .

Mutlu kalın…

“Masumiyet Müzesi” için 3 yanıt

Gerçekten böyle bir müze var mı? Tavsiyen üzerine almıştım ama henüz okuyamadım. Keyifli okumalar…

Beyoğlunda çukurcuma da müzesi var.Fırsatim olmadi henüz ancak gitmek lazım mutlaka

yorumlarınız değerlidir