Kategoriler
Edebiyat Roman

Latin Amerika’nın Kesik Damarları

Daha önce paylaşmış olduğum bir kitabın incelemesini yaparken şöyle bir ifade kullanmıştım. İnsanlığın çöküşü tarımın keşfiyle başlamış olabilir mi acaba? demiştim. Şu an bitirmiş olduğum kitabın sonrasında rahatlıkla şunu diyebilirim. Evet insanlar tarımı keşfederek aslında insanlığın çöküşüne vesile olmuşken Kristof Kolomb ise Amerika’yı keşfederek insanlığın bitişine neden olmuştur. İyi de ne var ki bunda? dediğinizi duyar gibiyim. Emin olun bu kitabı okuduktan sonra Amerika hiç keşfedilmemiş olsun ve orada yaşayan masum yerli insanlar hep orada öylece yaşasın istersiniz.

Uygar Avrupa’nın Vahşi Yüzü


2009 yılında Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez, ABD Başkanı Barack Obama’ya “Latin Amerika’nın Kesik Damarları’’ kitabını hediye edince kitap bir anda dünya gündeminde yer almış ve  o hafta en çok satan beş eser arasına girmiş ve birkaç gün içinde baskısı tükenmişti. Oysa ki içler acısı bu kitabı sevgili Eduardo Galeano 1971 yılında yazmıştı.


Kitabın konusuna gelince isminden de anlaşılacağı üzere Amerika’nın keşfinden sonra Latin Amerika bölgesinin maden yönünden bir cennet olmasının anlaşılması üzerine  Avrupa ülkelerinin iştahlarını kabartması sonucu o bölgeye akın akın yapılan ticari saldırılarla milyonlarca yerli halkın yüzyıllarca nasıl sömürüldüğüne vahşice nasıl katledildiğine, verimli topraklarının nasıl yağmalandığına içiniz ve ruhunuz acıyarak tanık oluyorsunuz. Aynı zamanda bölge halkını günbegün fakirleştirerek üç kuruşluk ekmeğe muhtaç ederek zenginliklerine zenginlik katan ve daha fazla pastadan pay alabilmek uğruna Afrika kıtasından milyonlarca siyahi insanları mal gibi kullanıp köleleştirip onları Güney Amerikanın bu cennet topraklarında ölümüne çalıştıran ve köle ticaretinden nemalanan o uygar Avrupa’nın gerçek vahşi yüzüne tanık oluyorsunuz.


İncelememi Kenya’nın kurucu devlet başkanı Jomo Kenyata‘nın şu manidar sözüyle noktalamak istiyorum


“Batılılar Afrika’ya geldiğinde bizim topraklarımız onların İncilleri vardı.Dua edelim dediler. Gözlerimizi kapattık. Açtığımızda, bizim incilimiz, onların toprakları vardı”

Mutlu kalın…

“Latin Amerika’nın Kesik Damarları” için 6 yanıt

Ne kadar acı bir tablo…😕 Bu insanoğlu, asla akıllanmayacak, vaziyet onu gösteriyor. Teşekkürler…

Aynen öyle. Daha Avrupa nin ortasında işlenmiş öyle çok vahşet var ki ileriki paylasimlarimda değineceğim bu konuya

yorumlarınız değerlidir