Kategoriler
Edebiyat Roman

Kumru ile Kumru

Bu aralar kitap okuyamadığım doğrudur. Mevsimsel bir durum diye düşünüyorum. Zira bol sıcak,sürekli bitkinlik hali,koşuşturma vs derken okuma verimliliğim epey düştü. Ben de dedim ki madem bir sıkıntım var. Bir büyüğe danışayım en iyisi. Elbette 70 lik rakı açmadım😊 ama rakı balık etkisi yaratan Tahsin Yücel üstadım beni tekrar fabrika ayarlarıma döndürdü sanki. Kumru ile Kumru kitabıyla hayata dönüş sinyalleri verdim.

Kumru ile Kumru’yu okurken köyden kente göç temalı izlediğim tüm Türk filmleri bir bir canlandı gözümde. Filmler dışında hayatımızda da çok yakınen tanık olduğumuz bir olgudur bu göç hikayesi. Özellikle istanbul ankara ve izmir gibi metropollerde taşradan inanılmaz bir akıntı yaşanmış göç anlamında. Göç edenler bir yandan ekmeğini kazanma çabasındayken bir yandan da şehir hayatına tutunabilme çabası içine girmişlerdir. Sosyal kültürel ve ekonomik anlamda şehir hayatını köyden edindiği geleneksel hayatıyla harmanlayarak çok renkli bir sosyal yapı ortaya çıkmıştır. Şehir hayatının cazibesi kadar ürkütücülüğü hemşerilik olgusunu ortaya çıkarmış. Birbirlerine sahiplenme anlamında aynı mahallelerde yaşamışlar ve aynı meslek kolunda çalışmışlardır.

Yazarın kalemini çok sevmemden ötürü mü hep okuduğum kitaplara övgüler yağdırıyorum bilmiyorum ama yine harika bir iş çıkarmış sevgili Tahsin Yücel. Ne yazsa okurum diyebileceğim nadir yazarlardan biri. Keşke daha çok yaşasaydı da daha fazla eserini okuma imkanı bulsaydım.

Kumru ile Kumru yukarıda anlattığım sosyal olguyu çok net ve sade bir dille ele almış. Köyden başlık parasıyla evlendirilip istanbul’a gelen ve hayatına kapıcı karısı olarak devam edecek olan Kumru’nun metropol hayatına tutunabilme hikayesi bu. Köyde hiç tanık olmadığı hayatlar Kumru’nun ilgisini çekiyorken, bugüne kadar hayatında hiç görmediği buzdolabı ve televizyon gibi eşyalar Kumru’nun hayatında önemli sıçramalara yol açmaktadır

Okurken inanılmaz keyif aldığım bu hikaye beni Tahsin Yücel’e daha sıkı bağlamış ve yazara olan saygım kat be kat artmıştır.

 
Herkese mutlu bir hafta diliyorum.

yorumlarınız değerlidir