Kategoriler
Edebiyat Roman

Kumarbaz

Rusça orjinal ismi Igrok olan ve dilimize Kumarbaz ismi ile çevirilen bu kitabın önce ilginç hikayesi ile başlamak isterim. Edindiğim kaynakların yalancısıyım ben de tabi ki ama bu kitabın ortaya çıkış hikayesi doğru ise Dostoyevski gerçekten iyi bir kumarbazmış. Üstat o meşhur Suç ve Ceza romanını yazdıktan sonra yayınevi ile nedendir bilinmez bir anlaşma yapar. Anlaşmaya göre şayet Kumarbaz eserini 25 gün içerisinde tamamlamazsa bundan sonra yayımlanacak kitaplarından hiçbir hak iddia edemeyecektir. İş bu haldeyken sevgili Dosto biraz panik olur ve işin daha da hızlanması için Anna adında bir stenograf tutar. Stenograf konuşulanları noktalama işareti dahi kullanmadan hızlı bir şekilde yazıya aktarma sanatı diyebiliriz. 25 günde romanı yazmayı başarınca Dostoyevski bu sıkıntıdan kurtulmuş olur ve bu süreçten sonra da Anna Dostoyevski ile aralarında başlayan aşk evliliğe kadar uzanmıştır.

Kitaba geçecek olursak her sayfası bir film karesi gibi keyifle okuduğum ve müthiş tasvirlerle beni hikayenin içine çeken bir kitaptı. Gerçek hayatta da kumara olan düşkünlüğü nedeniyle romanda geçen psikolojik tahliller aslında bir nevi Dostoyevski’nin bir yansımasıdır diyebilirim. Romanın başkahramanı olan Aleksey Ivanoviç’in anlatıcı olarak yer aldığı kitapta aslında biraz Brezilya dizilerini hatırlatan tarzda farklı ilişkilere, zengin hayatlara, aşka, para ve kumar düşkünlüğüne tanık olmaktayız. Bir kumarbazın ruh halini çok iyi irdelemiş olan yazar romanın finalinde verdiği mesajla aslında kendisini ifade etmiştir diye düşünüyorum.

Kitapta ilgimi çeken bir nokta da şu olmuştur. Dostoyevski bol bol Rus milletine Fransız milletine sıkı eleştiriler yapmış, çok ilgi çekici tespitlerde bulunmuş. Bir yazarın özellikle kendi milleti ile ilgili yaptığı özeleştiriyi takdire şayan bulduğumu ifade edeyim.


Kitabı henüz Dostoyevski okumamış arkadaşlara tavsiye edebilirim. Suç ve Ceza kitabını okumamış olanlar için başlangıç olarak bu kitap daha uygun gibi.

Mutlu kalın…

“Kumarbaz” için 2 yanıt

yorumlarınız değerlidir