Kategoriler
Edebiyat Roman

Kreutzer Sonat

“Ama ben size diyorum ki, bir kadına şehvetle bakan her adam yüreğinde onunla zina etmiş olur”(Matta,5:28.bap)

Kitabımız Matta İncilinde geçen bu ayetle başlar. Tolstoy’u genelde iyi ahlaklı olmak, iyi insan olmak konulu eserleriyle tanıdım. Ancak Tolstoy’un beni oldukça sarsan yönüyle ilk bu kitabı sayesinde tanımış oldum. Tolstoy’un ahlak anlayışı ve ilişkiler konusundaki katı düşüncelerini okurken başlarda herhalde bu sadece bir kurgudur desem de hikayenin bitiminde Tolstoy’un sonsözünü okuyunca şaşkınlığımı gizleyemedim açıkçası.

Bir tren yolculuğunda başından bir evlilik geçmiş ve eşini öldürmüş bir adamın orada tesadüf tanıştığı bir başka adama evlilik ve ahlak üzerine görüşlerini anlattığı bir hikaye okudum. Elbette Tolstoy bu karakter üzerinden kendi görüşlerini okuyucuya aktarmış. Evlilik müessesi ile ilgili bir takım tespitlerine katılsam da bir kısmını şaşkınlıkla okuduğumu söylemeliyim. Görüşlerinin kaynağında Matta incilini referans göstermesi ise konuyu daha ilginç hale getirmektedir. Zaten kitabı okurken çok sık Matta İncil’ini okuma ihtiyacı duydum.

Peki Tolstoy’un beni şaşırtan ve araştırmaya iten görüşleri kısaca neydi? Evliliklerde genel olarak erkek her ne kadar egemen olsa da kadının cinselliğini kullanıp evliliğin bütün iplerini ele geçirdiğinden bahsediyor. Tolstoy cinsellikten nefret ediyor. Hatta cinselliği utanç verici,iğrenç ve ahlaksızca buluyor. İnsanlık sadece Tanrı’ya hizmet için var olmalıdır. Bedensel aşk ve evlilik insanın kendine hizmet etmesidir. Dolayısıyla Tanrı dan önce insanın kendine hizmet etmesi ahlaksızlık ve günahtır. Bunun gibi oldukça aykırı fikirlerine tanık olduğum Tolstoy’u daha farklı yönüyle tanımış oldum.

Kreutzer Sonat yayımlandığı dönem edebiyat dünyasında epey ses getirdi. Rusya’da hemen yasaklandı ve Rus edebiyat çevrelerince uzun süre tartışma konusu oldu. Hatta kadınlarla alakalı aşağılama olarak algılanan konular yüzünden karısı Sofya’nın da tepkisini gösterdiği iddia edilmektedir. Zaten bu tepkiler sonucu romanın finalinde sonsöz eklemek zorunda kalmıştır.

Mutlu kalın,evde kalın…

“Kreutzer Sonat” için 2 yanıt

yorumlarınız değerlidir