Kategoriler
Edebiyat Roman

Koleksiyoncu

Uzun zamandır dikkatimi çeken bir John Fowles kitabıydı ve son toplu kitap siparişimde alıp okumaya karar vermiştim. Çok yerinde bir karar olduğunu okuduktan sonra anladım.

“Koleksiyoncu, bir kelebek koleksiyoncusuyla, aşık olarak kaçırıp bir evin mahzenine kapattığı bir resim öğrencisi arasındaki “mecburi” ilişkinin romanıdır görünürde” der kitabın arka kapağı… Aslında görünür haliyle bile psikolojik gerilim sevenler için çok ideal bir kitap diyebilirim.

1965 yılında sinemaya uyarlanan The Collector filminin fragmanı


Bir şans oyunundan yüklü bir miktar para kazanan kelebek koleksiyoncusu olan kahramanımız bir süredir Miranda isimli resim öğrencisi olan bir kıza aşık olmuş ve onunla ilgili bilgiler toplamaya başlamıştır. Sürekli onunla ilgili hayaller kuruyor onu nasıl elde edeceğini nasıl kendisine aşık edeceğini ve hatta evleneceklerinin bile hayallerini kurmaktaydı. Bir gün bu hayallerine şöyle bir kurguyu ekler. Onu kibarca kaçırıp şehrin uzağında bir eve götürüp tutsak eder. Zamanla kızın kendisini tanımasını sağlar ve sonrasında kız ona aşık olur ve evlenirler. İşte bu son kurduğu hayali gerçekleştirmek amacıyla hazırlıklarını yapar ve kızı gerçekten de kaçırır. Hikâyemiz bu noktada başlıyor aslında ve her sayfasında sizi bambaşka heyecanlar ve konular bekliyor.

Kitapta hikayeyi hem kaçıranın anlatımıyla hem de kaçırılanın anlatımıyla okuyoruz. Bu anlatım şekli zaten hikayeye bambaşka bir ruh katmış diyebilirim. Zira her iki tarafında geçmişte yaşanmışlıklarını sosyal statülerini pişmanlıklarını aile ve sosyal yapılarını ruhsal durumlarını çok detaylı bir şekilde görmekteyiz. Hikâye yukarıda da belirtildiği üzere sadece bir kör aşığın bir kızı kaçırma eyleminden ibaret gerilim hikayesi olmadığını okurken daha iyi anlayabiliyorsunuz.

Bir sonraki kitapta görüşmek umuduyla…Mutlu kalın…

“Koleksiyoncu” için bir yanıt

Büyücü’yü okumak için yeltenmiştim bir ara ama kısmet olmadı. Koleksiyoncu da güzel bir maceraya benziyor. Okumak isterim bir gün inşallah…

yorumlarınız değerlidir