Kategoriler
Edebiyat Roman

Katip Bartleby

YAPMAMAYI TERCİH EDERİM!!!

Bunu söyleyebilmenin bende bu kadar hafifletici rahatlatıcı bir etkisi olduğunu elimdeki kitabı okuduktan sonra farkettim. Düşünsenize iş hayatınızda sosyal hayatınızda size dayatılan ve yapmak zorunda olduğunuz konularla ilgili genel tavrınız “yapmamayı tercih ederim” şeklinde olsa acaba neler olurdu? Kitabı bitirdikten sonra epey düşündüm ve şu sonuca vardım. İş hayatında kovulurdum, evlilik hayatımda boşanırdım, arkadaşlarımla olan ilişkilerim ise biterdi muhtemelen ama sırf yapmamayı tercih ederim deme özgürlüğünü hayatımda bir kere olsun kullanmak isterdim. Sanırım ölmeden önce birgün mutlaka yapacağım


Bir Wall Street Öyküsü olan Katip Bartleby, Herman Melville’nin 19. yüzyılda kaleme aldığı önemli eserlerinden biridir. Wall Street de avukatlık ofisi olan avukatımız anlatıcı sıfatıyla ofisine katip olarak işe aldığı Bartleby ile arasında geçen ilginç olayı aktarmaktadır. Okurken bir yandan yukarıda bahsettiğim duyguları yaşarken bir yandan da avukatın gelgitlerini merakla izledim. Çok kısa olan bu hikaye tıpkı Kafka’nın Dönüşümü’nde olduğu gibi derin bir etki bıraktı bende. Anlatıcının da dediği gibi aslında Bartleby’nin bu hikayeden önceki hayatı keşke kaleme alınsaydı. Bence inanılmaz bir hikayesi olurdu.

Okumayan arkadaşlarıma ve hayatında yapmamayı tercih ederim sözünü özgürce dile getirenlere bu güzel öyküyü mutlaka okumalarını tavsiye ediyorum.


Mutlu kalın…

“Katip Bartleby” için 2 yanıt

yorumlarınız değerlidir