Kategoriler
Edebiyat Roman

Karanlıktan Sonra

Ortada bırakılmışlık hissi kadar kötü bir his yoktur arkadaşlar. Kitabı bitirir bitirmez ilk uçakla Tokyo’ya uçup ana caddelerin bir köşesinde Haruki’yi yakalayıp yakasına yapışıp hey adamım neyin var senin ha? Şimdi n’olacak hikayenin bundan sonrasında ona ne oldu buna ne olacak o adam kimdi? Tüm bu olayları anlatan gizemli adam neyin nesiydi deyip hırpalamak geldi içimden.

Haruki her zaman olduğu gibi yine yapacağını yaptı ve finalsiz bir hikaye daha okutturdu. Daha doğrusu finali yine biz okuyuculara bıraktı. Benden buraya kadar bundan sonrası sizin hayal gücünüze kalmış dedi. Hani kitapları okurken o an dış dünyaya kapatırsınız kendinizi ve o kurguda yaşarsınız ve kitap bittiğinde gündelik hayatınıza dönersiniz. Gündelik sorunları düşünürsünüz ne biliyim iş hayatınızı ya da ev hayatınızı borcunuzu harcınızı evde bebelerin bezi bitmiştir offf deyip alışverişı düşünürsünüz vs vs. Haruki nin kitapları bittiğinde ise onca düşünmeniz gereken gündelik sorunlarınız varken hala hikayenin içinde kalmak gibi bir durumunuz oluyor ve bir türlü gerçek hayata geçişinizi sağlayan kapıdan dışarı çıkamıyorsunuz. Nasıl çıkayım? Öyle bir yerde bitti ki hikaye isteseniz de çıkmak mümkün değil.

Bu kadar atar gider yaptıktan sonra işin aslını söyleyeyim. Her ne kadar ortada bıraksan da seni seviyorum haruki. Çünkü bu adamı okurken inanılmaz keyif alıyorum. Her zaman derim George Orwell ve Haruki Murakami berbat bir şey de yazsalar okurum.

Tek Gecelik Bir Hikaye

Bütün kurgu tek gecede geçiyor ertesi gün yok yani. Evden uzaklaşmak için bir bahaneyle gece dışarı cıkmış ve sabaha kadar açık bir cafede kitap okuyan Mari var. Gece yarısı tanıştığı ve ablasının arkadaşı olan Takahaşi var. Japonyada kaçamak ilişkilerin yaşandığı meşhur aşk otellerinden biri olan Alphaville de dövülen ve gasp edilen bir hayat kadını var. Bir de Mari’nin 2 aydır hiç uyanmayan bir ablası var. Diğer gizemli yan karakterler ise tam bir muamma. Bu karakterlerin yolları ve hayatları bir şekilde kesişiyor o gece. Gizem dolu ve merak uyandırıcı bir kurgunun içine giriyorsunuz.

Benim için final çok önemli diyen okurlar için ideal bir kitap değil ama bir kere Murakami zehrini damarlardan almış herkese tavsiye ediyorum.

Mutlu kalın…

“Karanlıktan Sonra” için 2 yanıt

Sayende çok merak ettiğim halde, bir türlü Murakami okumak kısmet olmadı. En kısa zamanda yorumlarını değil de kitaplarını okumak ümidiyle… iyi okumalar…📚😊

yorumlarınız değerlidir