Kategoriler
Edebiyat Roman

KARANLIĞIN SON GÜNLERİ

AKIMLAR SAVAŞI!!!

Hani film ya da dizilerde başlarda bir ibare geçer. Bu hikayede adı geçen kişiler ve kurumlar tamamen hayal ürünüdür. Okuduğum bu kitapta adı geçen herkes gerçek ve hiçbir şey hayal ürünü değildir. Kitapta öyle bir kadro var ki bugün Barcelona ya da Real Madrid futbol takımında böyle bir kadro bulamazsınız. Thomas Edison, Nikola Tesla, George Westinghouse, Paul Cravath, J.P. Morgan gibi isimler başroldeyken konuk oyuncu olarak Graham Bell gibi ve adını yazmadığım daha bir çok isim bu hikayenin içinde yer alıyor. Bu isimlere yabancı olanlara tavsiyem Google tarzı bir arama motorundan bu isimleri araştırsınlar.

Karanlığın son günlerinde henüz tüm dünya gaz lambalarıyla hayat sürerken Amerika’da Edison herkesi şok eden bir icatla gündemi alt üst etmiştir. Ampulü icat ettiğini iddia ederek patentini alan Edison servetine servet katarken piyasadaki en güçlü rakibi Westinghouse’a ise yüzlerce dava açmış çünkü rakibinin kendi buluşunu kopya ettiğini iddia etmiştir. Bu hareketli günler yaşanırken Paul Cravath hukuk fakültesini yeni bitirir ve biraz da şansının yaver gitmesiyle New York’un isim yapmış bir hukuk bürosunda iş bulmuş ve kendini bir anda ampul savaşının içinde bulmuştur.

Ampulün Mucidi Kim?

Ampulü kim icat etti? Hepimizin bildiği gibi ampulün tek mucidi Edison’muydu ? Ampulün aydınlatılmasında kullanılan elektrik akımı savaşında kim haklıydı? Edison doğru elektrik akımıyla tüm Amerika’yı aydınlatmak isterken Westinghouse alternatif akımın mucidi olarak kendi ürününün daha güvenilir olduğunu savunmuştur. Bu iki parayı bulmuş mucidin ortasında kalmış Tesla ise her geçen gün insanın akıl sınırlarını zorlayan icatlarıyla her iki mucidin iştahlarını kabartan biri olarak bu savaşın neresinde yer alacaktır? Kitabın başkahramanı avukat Paul Cravath bu akımlar ve ampuller savaşında Westinghouse’u ne derece temsil edecektir?

İnanın 432 sayfalık bu film tadında olan kitap normal şartlarda 1 gecede okunup bitirilecek akıcılıkta müthiş temposu olan bir kitaptı. Şimdiden herkese keyifli okumalar diliyorum.

Mutlu kalın…

“KARANLIĞIN SON GÜNLERİ” için 4 yanıt

Vaaay! Birçok biliminsanı aynı kitapta buluşmuş. Bu sahiden heyecan verir🤩. Ampulün mucidi aslında kim çok merak ettim doğrusu…keyifli okumalar dilerim.😊

yorumlarınız değerlidir