Kategoriler
Edebiyat Roman

Karakalem

Istanbul’u terkettikten sonra kurtulduğuma çok sevinmiştim. Ancak bu İstanbul öyle bir şehir ki  ne unutmak mümkün ne de anılardan kaçmak. Dönem dönem çok özlüyorum ama kendimi frenliyorum her defasında. Yine özlemlerimin tavan yaptığı bir dönem İstanbul temalı bir kitap okuyasım vardı. Belki kategori olarak benden bir o kadar uzak olsa da yine de Karakalem sayesinde tarihi yarımadada gizemli bir yolculuk yaptım.

Başrollerini Çağatay Ulusoy,Ayça Ayşin Turan,Hazar Ergüçlü,Okan Yalabık ve Burçin Terzioğlunun paylaştığı Netflix’in ilk fantastik bilim kurgu dizisi olan Hakan Muhafız‘ın yayımlandığı dizinin senaryosunu oluşturan Karakalem şu ana kadar okuduğum türünün en ilginç ve merak uyandırıcı kitabı oldu.

İpek Gökdel bu kitabı yazarken belli ki İstanbul ile ilgili çok ciddi araştırmalar yapmış. Hikayede geçen tarihi ve gizemli yerler tamamen gerçek. Okurken bir eliniz google da araştırma yaparak geçiriyorsunuz okuma sürecini. Hele ki İstanbul’un o gizemli dehlizleri ben de inanılmaz heyecan yarattı. İstanbul yerin üstü kadar ilginç yer altı tünelleriyle de farklı hikayeleri olan bir şehir. Bu yeraltı tünelleri kimbilir hangi sırları saklıyor bizlerden bilinmez.

Henüz çocuk yaşta annesinin ve babasının öldürülmesine hayal meyal tanık olan Yavuz’un bir nevi öç alma hikayesi diyebiliriz. Denizli’nin Tavas ilçesinde bir muhtar tarafından büyütülen Yavuz Istanbul’da üniversiteyi kazanmasıyla hikayenin tüm gizemi başlıyor.

Hikâyenin çatısını deccal,ahit sandığı,simyacı tarafından yazılmış bir kitap,İstanbul’un dört bir tarafinda gizlenen tılsımın parçaları, 500 yıl önce bir padişaha ait tılsımlı bir gömlek ve istanbulu ele geçirmek isteyen bir tarikat oluşturuyor diyebiliriz.

Konu genel hatlarıyla oldukça ilgi çekici ve merak uyandırıcı. Ancak diyaloglar ve istanbulla ilgili tasvirler biraz hafif kalmış gibi gözüküyor. Yine de patlamış mısır ve içecek eşliğinde netflix in karşısına kurulup keyifle izleyebileceginiz sürükleyici bir hikaye diyebilirim.

Kitabın 2. ve 3.serileri de yayımlanmış. Zaten finalde ister istemez seriyi alıp okuma ihtiyacı duyuyorsunuz. Bu tarz fantastik kitaplar sevenlere tavsiye ediyorum.

Bir önceki paylaşımıma buradan ulaşabilirsiniz.

Mutlu kalın…

yorumlarınız değerlidir