Kategoriler
Edebiyat Öykü

Kara Yarısı

Mahir Ünsal Eriş ile geçtiğimiz yaz Sarıyaz adlı öykü kitabıyla tanışmıştım. Sarıyaz ile ilgili şunu demiştim. “O kadar sıcak ve samimi bir kalem ki, hiç bitmesin istedim kitabı.135 sayfa değil 1035 sayfa olsun istedim Sarıyaz

Nisan 2019 ‘da Can Yayınlarından çıkan Sarıyaz  ve Kara Yarısı kitaplarını aynı zamanda almama rağmen peşi sıra okuma imkanı bulamamıştım. Kara Yarısı kitabını okuyunca şunu farkettim. Sarıyaz biter bitmez bu kitapla devam etmeliymişim. Çünkü Sarıyaz’ın bende bıraktığı o izleri o duyguları ve tattığım lezzetleri aynen Kara Yarısı’nda da buldum. Bu kitabındaki öyküler kurgudan çok yazarın ya da yazarın çevresinden topladığı yaşanmışlıkların bir araya geldiği öyküler gibi olmuş. Yani toplamda 17 öykü var ama bana sorarsanız hiçbiri kurgu değil. Zaten bende böyle bir izlenim bırakması bile kitabı çok sevmem için iyi bir neden oldu diyebilirim.

İlk öyküyü okuduğunuzda özellikle finali sizi epey sarsabilir. Ben bu ilk öyküden sonra biraz duraksayıp umarım bu sadece bir kurgudan ibarettir diye düşündüm. Daha sonraki öykülerinde de beni ara ara çok düşündüren olaylar cereyan etti.Bir Pusula adlı öyküsünün muhakkak gerçek olduğunu düşündüm ve kitaptaki çoğu öykülerde olduğu gibi beni fazlasıyla hüzünlendirdi. Bir de Bir Sürgün Anısı var ki çok eğlendigimi söyleyebilirim.

Kitabın arka kapak tanıtım yazısında da dediği gibi Kara Yarısı’nda yaşadıkları yerlerin küçük dünyalarına,aşamadıkları içsel sınırlara yahut muhitin kalıplarına hapsolanları ele alıyor.

Okurken kah küçük bir kasabada kah bir şehrin arka sokaklarında kah bir mahallede kendinizi bulabilir, öyküye konu olan olayları kendiniz yaşıyormuşçasına hüzünlenebilir ya da tebessüm edebilirsiniz.

Mahir Ünsal Eriş duygularıma tercüman olması bakımından bu son okuduğum kitabıyla yine gönüllerde taht kurdu. Daha önce iletişim yayınlarından cıkmış olan diğer kitaplarını da şimdiden sepetime attım.

Buram buram anadolu ve çocukluk anıları kokan bu yazarla henüz tanışmamış olanlara özellikle evde çok zaman geçirdiğimiz şu lanet salgın günlerinde tanımanızı isterim.

Mutlu kalın…

“Kara Yarısı” için 2 yanıt

Bu güzel hikayeler insanı şu anki sıkıntılı durumlarda bir nebze de olsa mutluluğa sevk etmeye yeter sanırım.

yorumlarınız değerlidir