Kategoriler
Edebiyat Roman

Kabuk Adam

Bazen gardırobunuzda onlarca kıyafet olmasına rağmen gözü dönmüş bir ruh haliyle mağazalardan deliler gibi alışveriş yaparsınız. Aldığınız kıyafeti hiç giymeden 1 sene boyunca dolabınızda unutulmaya mahkum edip 1 sene sonra aaa bu da vardı dersiniz. Bugün okuduğum kitabı kitaplıkta bulduğumda da buna benzer duygular oluştu bende.

İşte kabuk adam kitabı da aylar öncesinden alınmış ancak bir türlü okunma sırası gelmemiş okunduğunda ise kendime çok kızıp bir daha üst üste bu kadar çok kitap almayacağım kararını verdiğim bir kitap olmuştur. Çünkü öyle beni benden alan bir hikaye çıktı ki karşıma böyle bir kitabın kitaplıkta unutulması bu kitaba yapılmış bir saygısızlık olarak görülmelidir.

Bir tarafta Karayiplerde bir ada ve bu adada okyanusların derinliklerinde deniz kabuğu çıkaran ve çevresinde kabuk adam diye adlandırılan Tony isimli siyahi bir ada yerlisi. Diğer tarafta mutsuz bir çocukluk geçirmiş aile sevgisinden mahrum büyümüş şiddet görmüş ve tecavüze uğramış bir kadın. Ayrıca başarılı bir okul hayatı olmuş fizik alanında kariyer yaparak Avrupanın en önemli merkezinde fizikçi olarak çalışmaya başlamış ama aynı zamanda edebiyatı seven ve yazarlığa merak salmış güzel bir kadın.

Tony eğitimsiz, geçmişinde cinayet işlemiş uyuşturucu satan vücudu darp edilmiş ağzı yüzü yara bere içinde bir illegal karakter. İki farklı kişilik iki farklı sosyal statü iki farklı kültür. Sadece ten rengi değil her açıdan renk farklılıkları olan iki kişi. Gün gelir ve yolları bu adada kesişir. Tony tıpkı okyanusun derinliklerinden deniz kabuğu çıkarır gibi kahramanımızın yüreğinin derinliklerinden aşkı çıkarır. Çıkan sadece aşk değil. Aynı zamanda umutsuzlugunu,korkularını, yalnızlığını,kadınlığını ve incinmiş duygularını ortaya çıkaran sıradışı aşk hikayesidir.

Kelimelerin ustaca kullanıldığı ve özünde çok derin duygular barındırdığı bu hikayede hemen her sayfada altını çizdiğim çok paragraflar oldu. Eğer henüz yazarın kalemiyle tanışma fırsatınız olmadıysa bu kitap yazarı tanıma konusunda çok ideal bir kitap diyebilirim.

Mutlu kalın…

yorumlarınız değerlidir