Kategoriler
Edebiyat Roman

Hayvan Çiftliği

Bugün yine okumaktan hiç sıkılmayacağım ve her okuduğumda ufkumu açan George Orwell’ın Hayvan Çiftliği kitabıyla karşınızdayım.

Stalin Dönemine Atıflar


Hayvan Çiftliği, Rusya’da gerçekleşen Ekim Devrimi ile “ekmek,barış,özgürlük” sloganı altında Vladimir Lenin önderliğinde kurulan SSCB yönetiminin Lenin’in ölümünden sonra devamında yönetimi ele alan Josef Stalin dönemine atıfta bulunarak devrimin nasıl yozlaştığını hiciv eden müthiş bir eserdir. Her ne kadar kitabın alt başlığı “Bir Peri Masalı” olsa da masal tadında olsa da hiç de küçükleri mutlu edecek bir peri masalı değildir. Gerek 1984 kitabında gerekse Hayvan Çiftliği kitabında yozlaşan sistemi eleştiren Orwell şayet bugün hayatta olsa idi sanırım bunlara benzer yüzlerce eser bırakabilirdi bize. Zira günümüz toplumlarında yozlaşmış o kadar çok yönetim modelleri var ki bunları yazıp eleştirmeye birden fazla Orwell lazım. Tabiki de çok sayıda eleştirel eserler var ama bence hiçbiri Orwell tadında değil.

“Dört Ayak İyi İki Ayak Kötüdür”

Bir çiftlik düşünün. Yıllarca sahibi tarafından sömürülmüş hayvanlar birlik olur ve sahiplerini çiftlikten kovarlar ve çiftliğin yönetimine el koyarlar. Bu işi organize edenler ise aralarında en akıllı olan domuzlardır. Napoleon adlı domuzun önderliğinde yeni bir düzen kurulur. Tüm hayvanlara özgürlük vaadederek işe başlayan Napoleon herkesin menfaatine uyan tüm hayvanların eşit olduğuna dair yazılı kurallar koyar. “Dört Ayak İyi İki Ayak Kötüdür” sloganı ile çiftlikteki tüm hayvanları insanlara karşı kışkırtıp yeni dünya düzeninde birgün tüm hayvanların söz sahibi olacağına inandırmıştır.Bir süre vaadettiği gibi giden ve tüm hayvanların mutlu olduğu süreçte zamanla sistemsel sıkıntılar başgöstermiş ve ilk başta vaadedilen sistem yavaş yavaş farklı bir boyuta gelmiştir.


Kurgusu, anlatımı, akıcılığı ve çevirisiyle bana göre 10 üzerinden 10 tam puan alan bu eseri okumanızı tavsiye ediyorum. Herkese iyi okumalar.

Mutlu kalın…

“Hayvan Çiftliği” için 2 yanıt

yorumlarınız değerlidir