Kategoriler
Edebiyat Roman

Hacı Aga

Bugüne kadar Sadık Hidayet‘ten hiç bir kitap okumamıştım. Aslında kitapseverlerin paylaşımlarında  çok sık rast gelmeme rağmen fırsat bulamamıştım. Sosyal medyada takip ettiğim bir hesap sahibinin tavsiyesi üzerine Hacı Aga’yı aldım ve bir oturuşta okuyup bitirdim. Sayfa sayısı az olduğu için çabuk bitirdiğimi düşünebilirsiniz ama emin olun Suç ve Ceza kadar kalın olsaydı yine çabuk biterdi sanki. Çünkü Sadık Hidayet öyle bir karakter ortaya çıkarmış ki hemen çok yakınımda Hacı Aga gibi onlarca binlerce yüzbinlerce insanla aynı coğrafyada yaşadığımı  hatırlattı bana.

Peki kim bu Hacı Aga? Görünür de ülkesini ve milletini çok seven, zorda olanın yardımına koşan dini vecibelerini yerine getiren düzgün sevilen bir adamdır. Oysa ki Hacı Aga dinle imanla alakası olmayan para uğruna herseyini verebilecek kadar parayı seven, kim iktidarda ise o iktidarın adamı olan, rüşvetler veren ihaleler alan, el altından kanunsuz yollarla nedensiz zenginleşmiş, kul hakkı yemiş, kumar oynayan şarap içen uçkuruna düşkün, kendine harem kurmuş din tacirliği yapan cimri adamın biridir.

Hikâye 40 lı yıllardaki iran’ın genel anlamda yapısını anlatmaktadır. Yazarın bu cesur kalemini kitabı okuduktan sonra çok takdir ettim. Çünkü bizim coğrafyada özellikle İran gibi dışa kapalı ekonomilerde Hacı Aga profilindeki insanların nasıl zenginleştiğini nasıl dini duyguların sömürülerek rant elde edildiğini ve iktidardaki çarpık ilişkilerin nasıl yürüdüğünü  dile getirmek hiç de kolay değil diye düşünüyorum. Ki bunu bizim ülkeye uyarlayıp yazmaya kalksanız bir dünya sıkıntı yaşarsınız.

Kitabı okuyacaklara özellikle kitabın son 20 sayfasını yani şair ile Hacı Aga arasında cereyan eden konuşmaları dikkatle okumalarını  tavsiye edeceğim. Yazar aslında nefretini kusmuş dönen dolaplara ve rezilliklere. Nefesimi tutarak okudum o bölümü. Son düzlükte sprinte kalkan arap atı gibiydi bu son bölüm adeta.

Bizim de dahil olduğumuz bu coğrafyada işlerin nasıl döndüğünü anlatan bu kitabı mutlaka okuyun ve okutturun.

“Hacı Aga” için bir yanıt

Sadık Hidayet’ten Kör Baykuş’u almıştım. Yorumunu okuyunca Hacı Ağa’ yı da merak ettim. Tanıtım için teşekkürler, iyi okumalar…

yorumlarınız değerlidir