Kategoriler
Edebiyat Roman

Genç Kız Kalbi

Türk edebiyatının ilk psikolojik romanı kabul edilen Eylül kitabının yazarı Mehmet Rauf‘la Genç Kız Kalbi kitabı sayesinde tanışmış oldum. Devamında Eylül’ü de muhakkak okumam gerektiğini anlamış oldum. Genç Kız Kalbi de içinde psikolojik tahliller içeren ve dönemin sosyo-kültürel yapısını çok iyi analiz eden doyurucu bir eser diyebilirim.

Bu eseri okurken o döneme ait bazı toplumsal  kuralların hala günümüzde etkisini sürdürdüğünü görmek beni üzdü açıkçası. Yani aradan 1 asır geçmiş olmasına rağmen kadının toplumdaki yeri hala hemen hemen aynı diyebilirim. Yazarın böyle bir sorunu dile getirmesi ise takdir edilecek bir durum. Çünkü o dönemlerde bu tarz konuları gündem yapmak çok da kolay olmasa gerek.

İzmir’de iyi bir aile eğitimi almış,okumuş,kendini geliştirmiş  genç bir kızın Istanbul’da amcasının evine misafir olması ve gerek bu şehirde gerekse amcasının evinde cereyan eden insan ilişkilerini onun gözünden anlatmasını konu etmiştir kitap. Elbette kitabın isminden de anlaşılacağı üzere bir aşk beklentisi içinde olan bu kızın yaşadığı içsel heyecanlar,coşkular,kurduğu hayaller yazar tarafından çok başarılı yansıtılmış. Yukarıda da bahsettiğim gibi müthiş  psikolojik tahlillere yer vermiş. Normal şartlarda salt aşk üzerine kurulu bir kitap kolay kolay pek okumam. Bu kitap da ilk bakışta öyle zannedilebilir ancak kitap hakkında yaptığım ön araştırmalar sonucunda bu kitap hem o dönemin toplum yapısını irdelemiş, hem insan ilişkilerini sorgulamış hem de bir kızın aşk ve birliktelikler hakkında oldukça çağdaş ve modern düşüncelerini dile getirmiştir.

Servet-i Fünun dönemi hikaye ve roman yazarlarından olan Mehmet Rauf batı dünyası edebiyatını da yakın takip etmiştir. Kendini hem edebi hem kültürel hem de düşünce anlamında oldukça geliştiren yazar kadının sosyal yaşamda karşılaştığı  sorunlarını ele aldığı farklı dergilerde de yazarlık yapmıştır. Yaşadığı dönem itibariyle hikayesinde vermiş olduğu mesajlar kayda değer mesajlar olup,yazara olan ilgimi daha fazla artırmıştır. En kısa zamanda çok merak ettiğim Eylül romanını da okuyup sizlerle paylaşmayı istiyorum.

Mutlu kalın…

“Genç Kız Kalbi” için 3 yanıt

Eylül’ ü okumuş çok da beğenmiştim. Mehmet Rauf’un üslubu güzeldi. Kısmet olursa Genç Kız Kalbi’ ni de okurum. Keyifli okumalar dilerim.

yorumlarınız değerlidir