Kategoriler
Edebiyat Roman

Filler Sultanı ile Kırmızı Sakallı Topal Karınca

Yakın zamanda okuduğum George Orwell’in Hayvan Çiftliği kitabından sonra yazara olan saygım bir kat daha artmıştı. Tıpkı 1984 kitabında olduğu gibi yaşadığım dünyada insan olarak endişelerimi korkularımı dile getirmiş ve evet şu an bunu yaşıyorum adeta dedirtmişti.


Konuya Hayvan Çiftliği kitabından bahsederek başladım. Çünkü Yaşar Kemal üstadımızın bu eseri tıpkı Hayvan Çiftliği’nde olduğu gibi her ne kadar masalımsı bir tarzı olsa da modern çağda hepimizin içinde olduğu o vahşi kapitalizmin,sömürünün,ezilmişliğin,eşitsizliğin,emek hırsızlığının,sınıf ayrımının ve gözü dönmüş diktatöryanın en acı halini kitabın her bir sayfasında bize göstermektedir.Bir gün Hüdhüd kuşu ulukepez karıncalar ülkesine gider ve karıncaların çalışkanlığına hayran kalır ayrıca karıncalar tarafından çok iyi ağırlanır. Bunun üzerine döndüğünde o bölgenin sultanı Filler sultanına uğrar ve gördüklerini anlatır. Duydukları karşısında iştahı kabaran Filler Sultanı kendi menfaatleri uğruna karıncaların kendisine biat etmeleri için emrindeki fillere talimat verir. Fil ordusu karıncalar diyarını alt üst ederler. Bunun üzerine güçsüz karıncalar pes eder ve Filler Sultanına bağlılıklarını dile getirirler. Böylece Filler Sultanı  için ihtişamlı, karıncalar için ise felaket günler başlamıştır.Yaşar Kemal bu hikâyede ezen ve ezilen sınıflara atıfta bulunmuştur. Hikayenin özünde sömürünün olduğu bu düzende kimliğini değerlerini ve umudunu hiçbir zaman kaybetmemeyi ve bunun için gerekirse yeryüzünün bütün karıncaları gibi birleşip haklarınızı koruyabileceğiniz mesajını vermektedir.Bu kitabı okumanızı ve okutmanızı tavsiye ediyorum.

Herkese keyifli okumalar diliyorum. Mutlu kalın…

“Filler Sultanı ile Kırmızı Sakallı Topal Karınca” için 3 yanıt

Çokça etkilenerek okuduğum bir Yaşar Kemal eseriydi. Kimsenin birlik olmaya niyeti yok maalesef. Bana değmeyen yılan bin yaşasıncılarla dolu…

Bu eserin geniş okuyucu kitlelerine okutulması gerekir diye düşünüyorum.

yorumlarınız değerlidir