Kategoriler
Edebiyat Roman

Falaka

Çocukken okula başlayacağım dönem tarifi imkansız bir heyecan ve mutluluğa kapılmıştım. Okulun ilk günü sanki önemli bir davete katılırmışcasına özenle annem tarafından giyinip kuşanıp tertemiz bir öğrenci olarak okul sırama oturmuştum. Söylenen her şeyi pür dikkat dinliyordum.

Ahmet Rasim’in bu kitabını okuyunca Osmanlı dönemindeki çocukların okulla ilgili izlenimlerinin hiç de yukarıda bahsettiğim heyecan ve mutluluk içinde olmadığını anladım. .

Osmanlı döneminde falaka, gerek eğitim alanında gerek sosyal hayatı düzenleme hususunda önemli bir disiplin aracıydı. Medreseler ve mektepte okuyan öğrencileri disiplin altına sokmak için çok sık uygulanırdı. Eğitim alanı dışında bir çok yerde de ceza aracı olarak uygulanmıştır.

Ahmet Rasim’in çocukluk yıllarını anlattığı bir hatıra kitabı olan Falaka, biz okuyanlara o dönemi bir çocuk gözüyle çok masumane ve objektif bir şekilde resmetmeyi başarmıştır. Osmanlı döneminde medrese hayatını, ders veren hocaları,eğitim müfredatını, halkın gelenek göreneklerini, çocukların falakaya dair yaşanmışlıklarını ve korkularını ilgiyle okumuş bulunmaktayım. Ahmet Rasim’in eğitim hayatının son durağı ise Darüşşafaka eğitim kurumu olmuş. Kalitesinden ve modern anlayışından ödün vermediğini o dönemlerden anlayabiliyoruz Ahmet Rasim’in anılarından.

Türk klasikleri okumak özellikle bu virüs salgını döneminde evde geçirebileceğim en iyi uğraşlardan biri diye düşünüyorum. Henüz okumadıysanız size de tavsiye ederim.

Mutlu kalın

“Falaka” için 3 yanıt

yorumlarınız değerlidir