Kategoriler
Edebiyat Öykü

Evsiz Bir Adamın Güncesi

Emekli bir vergi müfettişisiniz ve aylık 2000 euro emekli maaşınız var. İlk evliliginizden sonra ömür boyu ödemeniz gereken 850 euro nafakanız var. İkinci evliliginizde bir şekilde sona ermiş, ikinci eşiniz pılını pırtısını toplayıp evden çıkınca aylık 1400 euro sabit ev giderleri de size kalmış. Yani geliriniz 2000 euro sabit gideriniz 2250 euro. Bu durumda alternatif ev bakıp yine sıkıntılarla dolu bir düzen kurmak yerine evin tüm eşyalarını satıp külüstür arabanızda yaşamaya karar veriyorsunuz.

Etnolog yazar Marc Auge mesleği ile paralellik gösteren bu kitabını ne bir inceleme ne de bir roman olarak adlandırmış. Yazdığı anlatı türündeki bu eseri etnik kurmaca kategorisinde değerlendirmiştir. Etnik kurmacayı ise sosyal bir olguyu belli bir bireyin öznelliği ile anlatan öykü olarak tanımlamış.

Avrupa da son zamanlarda yeni bir yoksul sınıf ortaya çıkmıştır. Bu sınıfa tabi olanların aylık düzenli maaş aldığı bir işi var. Ancak masraflarını karşılayamadıkları için arabalarında misafirhanelerde vb sıfır maliyetli yerlerde yaşamaktadırlar. Hatta belediyeler bu sınıfa giren insanları evsiz insanlardan ayırmak için SDS yani Türkçe açılımı Sabit Evi Olmayan İnsanlar grubunda toplamıştır.

Evini bu şekilde boşaltıp arabasında yaşamaya başlayan kahramanımızın Paris’in arka sokaklarında kendine yeni bir hayat düzeni kurmasını ve yeni bir çevreye dahil olmasını ve bu süreçte yaşadığı psikolojik gel git lerini günlük tutarak saklamasını konu edinen bu kitabı okurken keyif aldığımı söyleyebilirim. 77 sayfa olan bu kitap haftasonu keyif çayınız ya da kahvenizle beraber bir çırpıda okunacak türden.


İlk basımı 2011 yılında olan kitap ülkemizde 2019 Ağustos ayında Yapı Kredi Yayınları’ndan çıktı. Herkese iyi okumalar diliyorum

Mutlu kalın…

“Evsiz Bir Adamın Güncesi” için 2 yanıt

Hep yapmak istediğim yaşam tarzı… benimkisi araba değil ama ya karavan ya da çadır ve tek başına👌😀 hayale sınır yok öyle değil mi?😊 keyifli okumalar dilerim.📚

yorumlarınız değerlidir