Kategoriler
Edebiyat Roman

Doktor Moreau’nun Adası

Bilim kurgu tarzı kitapları sürekli okuyamasam da bazen diğer okumalarımın arasına katarak hem okuma rutinimi değiştirmiş oluyorum hem de farklı bir lezzet katmış oluyorum soframa.

Wells ile ilk defa tanışıyorum. Bilim kurgu okuyanlar muhakkak daha hakimdirler bu yazara. Gerçekten de müthiş bir hayalgücüne sahip bir yazar olduğu bu kitabından belli. Keza bu kitap dışında Zaman Makinesi, Görünmez Adam, Dünyalar Savaşı gibi çok özel eserler ortaya çıkarması da zaten yazarın kalitesini ortaya koymaktadır. Yaşamı boyunca 50 si roman olmak üzere 114’ten fazla kitap yazmış olan yazar aynı zamanda Dünya Ansiklopedisinin de fikir babasıdır.

Wells ‘in bahsettiği adaya normal şartlarda düşeceğime kendimi okyanusa atıp boğulurum daha iyi. Zaten ana karakter Edward Prendick’te adanın böyle tuhaflıklar içinde olduğunu bilse kesin dediğim gibi yapardı. Peki tuhaf olan nedir?  Edward bir gemi kazası sonrası pasifik okyanusunda kurtulan tek kişidir. Artık herşeyin son bulacağı anda birileri gelir ve onu kurtarıp bu adaya getirir. Adada öyle esrarengiz olaylara rastlar ki önce anlamaya çalışır. Zira adadaki hemen herkes insan gibi gözükse de aslında hiçbiri insan değildir. Bunu daha sonraları yaşadığı ülkede yaptığı sıradışı deneyler yüzünden dışlanmış ve yıllarca bu adada kendi egolarını tatmin eden bilim adamı doktor Moreau’nun itiraflarıyla öğrenir.

Yazarın 18. ve 19. yüzyıllarda Avrupa’da hayvanlar üzerinden yapılan acımasız deneylerin bir bakıma eleştirisini de yaptığı bu hikayesinde harika bir kurguya, hiç eksilmeyen bir tempoya ve okurken gerilimi sonuna kadar yaşadığınız olaylara tanık oluyorsunuz.

İyi ki de bu tarz bilim kurguları okuma programıma alıyorum çünkü beni hem eğlendiriyor hem geriyor hem de sinema koltuğunda oturup film izliyor tadında mutlu ediyor beni. Okumamış olanlara tavsiye ediyorum. Yazarın diğer kitaplarını da takibime almış bulunmaktayım.

Mutlu kalın…

“Doktor Moreau’nun Adası” için 2 yanıt

Wells, gerçekten de harika bir yazarmış. Mümkün olsa bütün eserlerini okumak isterim.

yorumlarınız değerlidir