Kategoriler
Edebiyat Roman

Bıyık Söylencesi

Burunla dudak arasında öylece duran bir bıyıkta nasıl bir keramet var acaba dedim bu kitabın tanıtımını okuduğumda. Bıyık bırakmak asla istemem ama belki bu kitap ikna edebilir beni düşüncesiyle alıp okumaya karar verdim. İyi ki de okumuşum her ne kadar bıyık bırakmaya ikna olmasam da Tahsin Yücel üstadımızın müthiş bir eseri ile tanışmış oldum.

Tahsin Yücel bu romanında bir bireyin toplum içerisinde yer edinme çabasının olumlu ve olumsuz yönlerini gözler önüne sermektedir. Statüler hem doğuştan sahip olunulduğu gibi sonradan da elde edilebilmektedir. Yazar bu romanda toplum içinde bir yer edinebilmeyi bıyık bırakmak mevzusu içerisinde anlatmak istemiştir. Bildiğiniz gibi bıyık özellikle bizim coğrafyamızda önemli bir simgedir. Bıyık bir yaşam tarzı bir kültür bir erkeklik simgesi ve dini açıdan da sünnettir. Hatta toplumda siyasi bir simge haline de gelmektedir. Solcu bıyığı sağcı bıyığı delikanlı bıyığı ve daha bir çok kategori olarak da ayrışmıştır.


Cumali bir kasabada tüccar bir babanın askerden dönen oğludur. Babası yaşadıkları toplum içinde belli bir saygınlığa ve statüye erişmiş biridir. Oysaki Cumali sıradan biridir. Bir gün berbere gider ve berber Ziya Cumali nin saçını sakalını keser ancak bıyığına dokunmaz ve bu bıyıkta bir gelecek var bu bıyığı değerlendirelim der ve o günden sonra Cumali bıyık bırakmaya başlar. Bıyığı uzadıkça oldukça gür ve ilgi çekici hale gelir ve bir anda herkes tarafından farkedilmeye başlar. Olumlu tepkiler sonucu başlarda babasından gerekli saygınlığı görmeyen Cumali babasının da ilgi göstermesi üzerine bıyık onun için vazgeçilmez bir parça olur. Hatta kasabanın kaymakamı’ndan tutun da ileri gelenleri Cumali ile özel ilgilenmeye başlar. Evlilik yapar ilk başlarda karısının da hoşuna gider bu durum. Kısacası bıyık Cumali ye hem toplumsal bir statü kazandırmış hem de saygınlığını artırmıştır.


Dili anlatımı üslubu ve akıcılığı ile bir oturuşta bitirebileceğiniz bu kitabı mutlaka tavsiye ediyorum. Tahsin Yücel’in diğer kitaplarını da almıştım zaten. En uygun zamanda okuyup sizlerle paylaşmak isterim.


Mutlu kalın…

“Bıyık Söylencesi” için 2 yanıt

yorumlarınız değerlidir