Kategoriler
Edebiyat Roman

Bir Gençlik

Henüz çok genç yaşta iki insan… İkisi de Paris’te hayata tutunabilme gayreti içinde…Bu şehirde kendilerini neyin beklediğini bilmeden yol almışlar. Tek zenginlikleri tıpkı kitabın arka kapağında bahsedildiği gibi masumiyetleri gençlikleri. Gün gelir ikisinin yolları bu koca şehirde kesişir ve o günden sonra bir daha da birbirilerinden hiç ayrılmazlar. Merak etmeyin spoiler vermedim. Çünkü hikayenin başında çoluğa çocuğa karışmış olan Louis ve Odile adlı iki karakterin günümüzdeki hayatlarından kısa bir kesit sunulduktan sonra hikaye bizi 15 sene önceki gençlik yıllarına götürmektedir.

Kitabın konusu aslında tam olarak bu iki gencin  gençlik anıları üzerine diyebiliriz. Çok ilgi çekici bir durum mu? Aslında değil ama nedense kitap kendini başından sonuna kadar okutturdu. Bittiğinde ise hiç pişmanlık duymadım. Film tadında bir akışı vardı. Bu iki gencin hikaye boyunca karşılaştığı insanların ve karşılaştıkları zorlukların her biri bir film karesinden anlatılıyor gibiydi. Merak uyandırıcı her bir sayfası sanırım kitabı sonuna kadar okumama neden oldu. Kitabın sonu ise yazar tarafından biraz da biz okuyucuların yorumuna bırakılmış gibiydi. Finaldeki şiirsel tarzda bir paragraf beni uzun ve derin düşüncelere daldırdı diyebilirim.

30’dan fazla eseri bulunan Patrick Modiano 2014 yılında Nobel Edebiyat Ödülüne layık görülmüştür. Yazar hakkında genelde aşk, hüzün, gençlik anıları, yalnızlık gibi temalara yer  verildiği söylense de bu kitabında çok ince mizahi yönünü de görmekteyiz.

Kalemini çok beğendiğim yazarın çok övgüler alan “En Uzağından Unutuşun” kitabını Tahsin Yücel çevirisiyle okumayı bir an önce istiyorum.

Mutlu kalın…

“Bir Gençlik” için 2 yanıt

Oldukça ilgi çekici ve özlem içeriyor sanki. Teşekkürler tavsiye için, iyi okumalar dilerim.

film karesinden çıkmış gibi bir anlatıma sahipti. ben çok beğendim

yorumlarınız değerlidir