Kategoriler
Edebiyat Roman

Beş Sevim Apartmanı

Benim için kesinlikle farklı bir deneyim dediğim kitaplardan biri de Mine Söğüt’ ün Beş Sevim Apartmanı adlı kitabı oldu. Zaten yazarın da ilk romanı olması dolayısıyla daha önemli hale geldi benim için.

Kitaba başlamadan önce kitabın isminin nereden geldiğini çok merak etmiştim. Kitaba başladığımda Beş Sevim isminin öyle ilginç bir hikayesiyle karşılaştım ki yazarın kurgusuna daha ilk başlarda hayran kaldım.

Kitap babasını küçük yaşta kaybetmiş, annesi tarafından terkedilmiş ve halasının yanında aile sevgisinden uzak kalmış yalnız bir çocuğun hikayesiyle başlar. Kendini sosyal çevreden uzaklaştırmış ve kendi dünyasında rüyalarına giren cin ve perilerle arkadaşlık kurmuş yıllarca bu psikolojide büyümüş ve birgün doktor olmuş Samimi’ nin hikayesidir bu.

Birgün bir kadına aşık olur ve en yakın arkadaşları olan cinperilerin tehdidi sonucu kadından uzaklaşır ve aşkını kalbine gömer. Ancak cinperilerine o kadar kızgındır ki onları hayatından çıkarmak için birgün bir plan yapar. 5 katlı ve 5 daireden oluşan bir apartman kiralar ve her bir dairesine içine cinperi girmiş 5 ayrı hastayı bir arkadaşının yardımıyla akıl hastanesinden alır yerleştirir.

5 ayrı öyküden ve Doktor Samimi’nin günlüğünden oluşan kitap her bir hastanın önce kendi kurguladıkları yaşam öyküsünü ardından da hastane kayıtlarında yer alan gerçek yaşam öykülerini anlatmaktadır. Ayrıca Samimi ‘ nin tuttuğu günlüklerden bahsetmektedir.

Kitabı okurken gerek Samimi’nin gerekse 5 ayrı hastanın yaşam öykülerindeki ortak temanın sevgisizlik,yalnızlık, dışlanma, kötü aile yapılarını ve bunların doğurduğu travmaları görmekteyiz.

Aslında finale kadar hikaye bambaşka bir boyutta ilerliyorken öyle bir finalle karşılaşıyorsunuz ki işte bu esnada yazara şapka çıkarıyorsunuz. En baba filmlerde bile ender görebileceğiniz bir finalle o ana kadar tüm bildiklerinizi ya da bildiğiniz sandığınız şeyleri unutturuyor size.

Son olarak cinler konusunda hassasiyeti olan arkadaşlara tavsiyem gece yarısı okumayın bu kitabı. Zira yatağınızın altında duyacağınız bir ses sizde ufak heyecanlar ve sıkıntılar yaratabilir😁

Mutlu kalın…

“Beş Sevim Apartmanı” için 6 yanıt

Bu kitapla ilgili çok yorum okudum ve hem çok merak ediyorum hem tırsıyorum🤭 iyi okumalar…

Korkacak bir durum Yok. Sadece gece okurken biraz tedirgin ettiği dogrudur 🙂

3 harfli tanımı fazlasıyla yer etmiş kitap da ama aslında bunun üzerinde değil de kitapta işlenen 6 hastanın ortak özelliği sevgisizlik hor görünmüşlük dışlanılmışlık istismar gibi şeyler gece okumamak dışında korku türünde etkileyeceğini sanmıyorum size farklı bir bakış açısı kazandırıyor. Ayy korkarım kesin diye almamazlık yapmayın okuyunuz efendim 😌

yorumlarınız değerlidir