Kategoriler
Edebiyat Roman

BERZEM

Sevgili Erkan Göksu ‘nun muhteşem çağın mütevazi çocukları Selçuklular kitabını okuduğumda ilk tepkim işte bu👍olmuştu. Selçukluların S’sini bilmeyen insan bile bu kitabı okuduktan sonra tarihini geçmişini atasını sevip sayacaktır diye düşünüyorum. Erkan Göksu hocamı Selçuklular kitabıyla tanıdıktan sonra bir de roman kategorisinde tanımak istedim kalemini. Berzem kitabını alırken beklentimi karşılar mı acaba? Yazar Selçuklu dönemi ile ilgili usta bir kalem ancak roman konusunda nasıldır diye soru işaretlerim vardı açıkçası. Zira ucuz kahramanlıkların yazıldığı basit kurgulardan haz etmiyorum.

Gerçek Bir Tarihi Roman

Arka kapak yazısında belirtildiği gibi tarihin romana değil, romanın tarihe malzeme olduğu gerçek bir tarihi romanın içinde buldum kendimi. Bir yanım İsfahan’da bir yanım Bağdat’ta… kâh Sultan Melikşah’ın ve Nizamülmülk’ün yanında yollara düşmüşken kâh Bağdat’ta halifenin yanında olacakları merakla bekliyordum. Erkan hocam öyle güzel bir şey yapmış ki, size roman okuttururken aynı zamanda ince ince tarih dersi de anlatıyor. Romanda hemen her sayfada kitabı masaya bırakıp anlatılan olayı,mekanı ya da konusu geçen kişiliği internetten araştırıyorken buldum kendimi. Uzun zamandır bu kadar verim aldığım bir okuma olmamıştı roman kategorisinde.

Konu Bağdat’ta bulunan Halife ile siyasi otorite olan Selçuklular arasında cereyan eden mevzular ele alınmış gibi görünse de yukarıda bahsettiğim gibi o dönemle alakalı bir çok farklı bilgiye ulaşabiliyorsunuz. Kitabın asıl konusu ise oldukça merak uyandırıcı ve şaşırtıcı. Okurken bazen kendi duygularınıza yenik düşebiliyorsunuz. Keşke benim de hayatımda Nizamülmülk gibi biri olsa dediğim anlar oldu.

Kitapla alakalı olmasa da yazarın okuduğum iki kitabında da şöyle bir tespitim var. Buna yazarımız ne der bilemiyorum? Selçukluların hayatın her alanında daha kurumsal bir yapıda olduğunu hissettim. Devamında Osmanlı dönemine baktığımızda ise otoritenin bu kurumsal yapıyı  bozduğunu görebilmekteyiz.

Son olarak; okumuş olduğum bu gerçek tarihi romanın finali ben de bu kitabın devamı gelecek hissiyatını uyandırdı. Çünkü Nizamülmülk olsun Haşhaşîler olsun sanki bu romanın devamında anlatılması gerekir diye düşünüyorum.

Selçuklu dönemine ilgi duyan kitap severlere Erkan Göksu ‘nun Selçuklular ve Berzem kitaplarını arka arkaya okumalarını tavsiye edeceğim.

Mutlu kalın…

yorumlarınız değerlidir