Kategoriler
Edebiyat Roman

Bağlar

Orjinal ismi Lacci olup anlamı Bağcıklar olan kitabın ismi Türkçe’ye Bağlar olarak çevirilmiş. Elbette Bağcıklar yani ayakkabı bağcığı hikayenin özünde çok önemli bir vurgu olsa da Bağlar ismi de kitaba yakışmış diyebilirim. Çünkü İtalyan yazar Domenico Starnone aile bağları üzerine müthiş bir iş çıkarmış. Özellikle evlenmek isteyenlerin ya da hali hazırda evli olanların okuyup hikayeden çok derin anlamlar çıkaracaklarını düşünüyorum.


Yıl 1974. Napoli’de yaşayan Aldo ve Vanda çifti yaklaşık 12 yıldır evlidirler ve bir kız bir de erkek çocukları vardır. Aldo kariyerli bir işi olan akademisyen birisidir. Aldo kendinden genç bir kadına gönlünü kaptırmış ve bu ihaneti gün gelmiş eşine itiraf etmiştir.Roman 3 kitap adı altında bölümlenmiş, birinci kitapta aldatılan kadın Vanda’nın ağzından dinliyoruz olayları. Vanda’nın kocasına yazdığı mektuplardan oluşmakta olan bu bölüm aldatan kocaya olan öfkenin yanı sıra tekrar eve dönmesi gerekliliğini ve sorumluluklarından kaçamayacağını belirten ağır mektuplar içermektedir. İkinci kitapta günümüze yani 40 yıl sonrasına gelinmiş ve aldatan koca Aldo’nun kendi penceresinden bu ihanetin sebeplerini yaşadığı duyguları ve iç hesaplaşmalarını öğrenmekteyiz. 3. Kitapta ise çocuklarının bu aile bağlarının kopması neticesinde neler yaşadıklarını anne ve babalarına olan öfkelerine tanık oluyoruz.


Aile bir toplumun devamını sağlayan ve bireylerin topluma kazanılmasında çok önemli bir yer tutan önemli bir kurum. Başarısız bir evliliğin karı koca ve en önemlisi çocuklar üzerindeki etkilerini okumuş olduğum bu romanda net bir şekilde görmekteyiz. Yazar burada sadece basit bir ihanet mevzusunu işlememiş hem aldatan hem aldatılan hem de bu duruma maruz kalmış çocuklar açısından konuyu oldukça farklı psikolojilerde işlemiş.


Konuya ilgi duyanların altını çokça çizeceği sarsıcı bir kitap olduğunu düşünüyorum.

Mutlu kalın…

“Bağlar” için 4 yanıt

yorumlarınız değerlidir