Kategoriler
Edebiyat Roman

Aziz Ayyaşın Efsanesi

Bugün kısa ama hem düşündürücü hem de keyifli bir kitap okudum. Dost Kitabevi Yayınevi‘nin 2000 yılında ilk baskısını yaptığı Aziz Ayyaşın Efsanesi, Avusturyalı yazar Joseph Roth tarafından 1939 yılında kaleme alınmıştır. Roth’un bu eseri için “benim vasiyetimdir” demesini, kitabı okuduktan sonra daha iyi anladım.

Kitabı okuduktan sonra yazar hakkında biraz araştırma yaptığımda aslında kitabın baş kahramanı ile bir çok benzerlikler taşıdığını görmekteyiz. Sürekli içen ve ayyaş halde dolaşan Andreas adlı adam Paris’in Seine nehri üzerindeki köprülerden birinin altında onlarca yaşayan evsiz adamlardan biridir. Cebine 5 kuruş bile geçse içkiye yatıran bu evsiz adam bir gün hiç ummadığı bir sürprizle karşılaşır. Mucizelere inanır mısınız bilmiyorum ama bu kahramanımız karşısına çıkan bu mucizevi şeylerle hem keyifli bir dönem geçirirken hem de bir sınavdan geçmektedir. Yukarıda bahsettiğim gibi kitabı okurken hem çok keyifli anlar geçirirken hem de insanoğlunun aslında ne kadar aciz,egoist ve güçsüz varlıklar olduğunu sorgulayabildim.

Joseph Roth’un hayatına baktığımızda babasız ve zor şartlar altında geçen bir çocukluk var. Yetişkin döneminde gazetecilik yapan Roth daha sonra edebiyata yönelir ve roman yazmaya başlar. Evlendiği karısı ölümcül bir hastalığa yakalanınca kendini sorumlu tutar bu durumdan ve büyük bir bunalıma girip kendini alkole verir. Uzun süre parasız evsiz yurtsuz yaşayan yazar aşırı alkol tüketiminden dolayı sağlığı bozulur ve fakirler hastanesinde hayata gözlerini yumar.

Okurken hiç sıkılmadan, keyifle ve ilgiyle okuduğum bu kitaptan sonra yazarın diğer kitaplarını da yakın takibe aldım. Sizlerin de okuduğunuzda keyif alacağınızı düşünüyorum.

Mutlu kalın…

“Aziz Ayyaşın Efsanesi” için 2 yanıt

Sanırım bu aralar bu tür akıcı kitaplara gereksinimim var. Zira çok saldım kendimi🤦‍♀️
Teşekkürler öneri için iyi okumalar dilerim.😊

yorumlarınız değerlidir