Kategoriler
Edebiyat Roman

AUSCHWITZ DÖVMECİSİ

Şimdiye kadar kurgu olmayan ve Nazi kamplarında esir düşmüş insanlara ait bir çok kitap okumuşumdur. Avrupa’nın göbeğinde işlenmiş olan bu toplu katliamdan sağ kurtulanların yaşadıklarını kaleme aldıkları konular beni çok derinden sarsmıştır.


Auschwitz -Birkenau toplama kampında bu sefer öyle bir hikaye var ki hem hayatta kalma mücadelesi var hem bu mücadeleyi verirken hemen yanı başında olanların gaz odalarında boğulup ocaklarda nasıl yakıldıkları var hem de diğer hikayelerden farklı olarak aşk var, aşkın gücü var.
Auschwitz Dövmecisi, Nazi toplama kampından sağ çıkan kahramanımız Lale Sokolov’un (bu arada kahramanımızın adı Lale ama cinsiyeti erkektir) yaşadıklarını kitabın yazarı Heather Morris ile paylaşması ile oluşmuş sarsıcı ve etkileyici bir kitaptır. Lale Nazi kampında esir düşenlerin kollarına numara veren dövmeci olarak görevlendirildiği için diğer esirlere göre daha şanslı esirlerden biridir. Ancak kampta burnunun dibinde meydana gelen o insanlık dışı tüm uygulamalara tanık olmuştur. Bir gün kampa yeni katılan bir grup esire numara verirken içlerinden bir kızla göz teması kurar ve aralarında güzel bir aşk başlar.

İnsanların esir düştüğü,şartların insanlık dışı olduğu ve onbinlerce insanın gaz odalarında çoluk çocuk demeden öldürülüp yakıldığı bir ortamda bir yandan insan dehşete düşerken bir yandan da böyle bir ortamda iki kişinin yaşadığı aşk, birbirlerine aşıladıkları umut ve birbirlerine verdikleri güç çok özel çok kıymetli ve çok insanî idi….

Şu ana kadar Hitler dönemiyle ilgili genelde kamp hayatını konu alan kitaplar okudum. Bundan sonraki okumalarım daha çok Adolf Hitler’in düşünce dünyasına yönelik olacaktır. O döneme ilgisi olan okuyuculara bu hem üzücü hem hüzünlü hem de duygusal hikayeyi tavsiye ediyorum.


Mutlu kalın… 

“AUSCHWITZ DÖVMECİSİ” için 2 yanıt

İçler acısı bir konu, Nazi kampı… eseri o kadar güzel analiz ediyorsun ki okumuş gibi hissediyorum kitabı.👌 Bu güzel kitap tanıtımı için teşekkür ederim.😊🍀

ben teşekkür ederim. Şayet o döneme ilginiz varsa mutlaka okumanızı tavsiye ediyorum 🙂

yorumlarınız değerlidir