Kategoriler
Edebiyat Roman

Aspidistra

Üniversite yıllarımda iktisat dersleri tam manasıyla baş belasıydı. Enflasyonist baskılar sonucu stagflasyonist eğilimler gösteren Türkiye’nin makro-politik hedeflerine….. diye başlayan klişe cümleler kabus gibiydi adeta. Derslerde azalan marjinal fayda kuramı diye birşey öğrenmiştik.Herkesin anlayacağı şekilde sadelestirecek olursam kuram tam olarak şöyle. Çok susarsın ilk bardaktan içtiğin sudan almış olduğun haz ikinci bardakta azalır üçüncü bardakta artık rahatsız etmeye başlar. Yani bir şeyden aldığın tatminin, bir zaman sonra artık sana tatmin vermemesidir azalan marjinal fayda.

Şimdi konuyu nasıl bağlayacağımı düşünüyorsunuz haklı olarak ben de bilemedim neden girdim bu mevzuya😁 bu kitabı okurken öyle bir keyif aldım ki ara verdiğimde iktisatta böyle bir kuram var ama bu kuram George Orwell kitapları için geçerli değil dedim. Çünkü canım Orwell okumak istediğinde her defasında büyük bir keyif alıyor üst üste 3-5 kitabını okusam aynı tatmini sağlayacağını biliyorum.Verdiğim örnek saçma ve ne alaka gibi gelmiş olabilir ama ben mutluyum bu örnekten dolayı😊😊😊

Paris ve Londra’da Beş Parasız  kitabından sonra yazdığı Aspidistra aslında genel hatlarıyla birbirine çok yakın kitaplar. Her ikisinde de Orwell’in parasız dönemlerinin etkisini görüyoruz. Kahramanımız Gordon üç beş kuruşa bir sahafta çalışan, yaşam felsefesi olarak paraya ve paranın getirmiş olduğu düzene kapitalist her türlü öğeye karşı çıkan münzevi gibi yaşamaya çalışan birisi. Aynı zamanda bu durum ona hem sefalet hem de ürkütücü bir boşluk duygusu vermiş tuhaf bir adamdır.Teoride bu münzevi hayatı benimse de pratikte her münzevi gibi kasvetli hücresinde gizli gizli insanlar dünyasına dönebilmeyi umduğu anlar olmaktadır. Her ne kadar paraya bu kadar karşı olsa da parasızlığın hayatı için ne kadar zorlukları olduğunu görüyor. Ancak tükürdüğünü yalamak istemediğinden istediği hayatla istemediği hayat arasında sürüklenip duruyor.

Kitap bittiğinde verdiği mesajlar hayatı çok ciddi anlamda sorgulamanıza vesile oluyor. Dediğim gibi Orwell okumak her anlamda beni mutlu ediyor. Herkese tavsiye ediyorum.

Mutlu olun,mutlu kalın

“Aspidistra” için 2 yanıt

yorumlarınız değerlidir