Kategoriler
Edebiyat Roman

Amatör Evlilik

Geçtiğimiz günlerde klasik sahaf ziyaretlerimden birinde rastladım Anne Tyler‘a. Daha önce ismini duymuştum ancak okuma fırsatı bulamamıştım. Amatör Evlilik hem kondisyon hem de fiyat olarak gayet uygun olunca hemen aldım.

Anne Tyler ülkemizde çok fazla prim yapmasa da başta Amerika olmak üzere bir çok ülkede edebiyat dünyasında önemli isimler arasında yer almaktadır. Toplam 22 romanı bulunan yazar aynı zamanda Pulitzer kurgu ödülü sahibi. Ülkemizde tespit edebildiğim kadarıyla 4 kitabı yayımlanan yazarın ilerleyen süreçte daha fazla kitaplarının yayımlanmasını arzu ediyorum.

Amatör Evlilik 1941 yılında Japonların ABD ye karşı yapmış olduğu o meşhur Pearl Harbor  hava saldırısı dönemini anlatarak başlıyor. O dönem tesadüfen karşılaşan iki gencin birbirine aşık olmasıyla başlayan ilişkileri evlilikle sonuçlanmış. Kitabı okurken sadece o dönemde kalacağımı düşünürken 2000 li yıllara kadar uzanan bir dönemi anlatması çok ilgimi çekti.

Evlilik Sorunsalı

1940 lardan 2000 lere uzanan bu süreçte evlilik yapan Michael ve Pauline çifti ilk başlarda oldukça imrenilecek bir ilişki içindedirler. Aslında birbirilerini çok da fazla tanımadan yapmış oldukları evlilikleri gün geçtikçe dayanılmaz bir hal almaktadır. Evliliklerinin 30. yılında Michael karısını terk eder ve ayrı hayatlar sürmeye başlarlar. Bu 30 yıla o kadar çok şey sığmıştır ki artık yaşanılan şeyler yük gelmeye başlamıştır. 3 çocukları var. En büyükleri 14-15 yaşlarında evi terkeder. Yıllarca kızlarını bulamamaları da bu süreci tetikleyen şeylerden biri olur.

Okurken evliliklere dair bir çok sorgulamaları ve evliliklerin yıllar geçtikçe nasıl zedelendiğini okuyucuya aktaran yazar, herkesi bir şekilde kendi evlilikleriyle hesaplaşma yapmasına da yardımcı oluyor diyebilirim. Anlatılan evlilikte yaşanılan en ufak olumsuz detayları belki de çoğumuz gündelik hayatta yaşıyor. Yaşadıklarımızı bir şekilde tolere edebiliyoruz ancak suyun kaynama noktası olan o 100 dereceye ulaşıldığında ise 30 senelik evli de olsanız ayrılıklar kaçınılmaz son oluyor elbette.

Tipik bir Amerikan kültürü ile yoğurulmuş hayatları ele almış yazar. Elbette bizim ülkemizde daha farklı cereyan etmektedir bu tarz mevzular. Ancak sonuçta işin özü her toplumda aynı tabi ki.

Anne Tyler ile tanışmak benim için büyük bir keyifti. Ülkemizde yayımlanan diğer kitaplarını da listeme aldım şimdiden. Tavsiye ediyorum. Siz de kendinizden bir şeyler bulabilirsiniz

Bir önceki paylaşımıma buradan ulaşabilirsiniz

Mutlu kalın…

yorumlarınız değerlidir