Kategoriler
Edebiyat Roman

AÇLIK

Açlıkla sınanmak

Bugün paylaşımını yapacağım kitap için son zamanlarda etkisinden zor kurtulacağım kitaplardan biri olduğunu belirtmeliyim. Hepimizin geçmişinde ya da şu anki hayatında çok zor dönemler olmuştur muhakkak. Çevremizde hep şu lafı duyarız “Allah kimseyi kimseye muhtaç etmesin”. İşte bu laf tam olarak bu kitabın temelinde çok önemli bir yer tutmakta. Görsele çay ve simit koydum belki ama okurken kahramanımızın yaşadıkları karşısında bu üç kuruşluk çay ve simitin aslında ne kadar kıymetli birşey olduğunu farkettim o yüzden hayatta bütün idealler hırslar gündelik saçma sapan sıkıntılar mevki makam çabaları kariyer kavgalarının hepsinin bir simitten daha değersiz olduğunu gözler önüne sermekte bu kitap.Kitabı okuyacak olan arkadaşlarıma kitaba başlarken mutlaka 4 sayfalık giriş kısmını okumalarını tavsiye ederim. Zira oradan almış olduğunuz bilgiler ışığında konu ilerlemektedir.

Gurur

Kahramanımız yazar olmak hevesi hatta tutkusuyla kendini yazmaya adamış ancak bir türlü dikiş tutturamamıştır.Parasızlık yüzünden  dışarıda yaşamaya başlamış sürekli gazete sahiplerine yazı yazıp günlük hayatını sürdürme  çabasındadır. Öyle bir yoksulluğun öyle bir sefaletin içine düşüyor ki okurken mideme bazen kramplar girdi desem yalan olmaz. Bunca sefalete rağmen gururundan asla ödün vermeyen çevresine sürekli güçlü olduğunu göstermeye çalışan ve yazılardan arada bir kazandığı üç kuruşu bile ihtiyacı olan başka fakirlerle paylaşmayı seven bir adam. Asla emek vermeden haketmediği parayı kabul etmeyen adamımız hikayenin kimi yerlerinde beni sinirlendirmiş bari burada sana sunulan bu parayı kullan da günlerce lokma girmemiş mideni doyur be adam dediğim anlar olmuştur. Her insan elbette gururu için yaşar ancak kahramanımızın sergilediği gurur bana ehh yeter artık dedirtti. Çünkü hayat bu kadar kötü gidiyorken ve artık çıkış noktası bulmakta zorlanıyorsan bu kadar gurur yapmamalı insanlar. Sokaktaki dilencinin de bir gururu var ama belki de çıkış noktası yok.

Bu kitap uzun süredir okumadıklarım arasında duruyordu. Hem geç okuduğum için kızdım kendime hem de böyle bir kitap okuduğum için mutlu oldum. Son olarak bu kitabı aç karnınıza okumayın.😊

“AÇLIK” için 2 yanıt

Bu eseri hep merak etmişimdir ama bir türlü kısmet olmadı okumak. Paylaşımların gerçekten çok güzel, teşekkürler…👍😊

yorumlarınız değerlidir