Kategoriler
Çekiliş Zamanı

Çekiliş -Tezer Özlü

Herkese merhaba,

Bugün daha önce okumuş olduğum kitaplardan iki tanesini takipçilerimden birisine çekilişle hediye etmek istiyorum. Bu çekilişin duyurusunu blogum dışında twitter.com üzerinden @hakanbold hesabımda yapacağım. Yapmanız gereken twitter hesabımda yapmış olduğum çekiliş duyurusunu retweet yapıp blogumdaki bu paylaşımımın yorum kısmına twitter hesabınızı yazmanız yeterlidir. Twitter hesabı bulunmayan takipçilerim ise bu paylaşımım altındaki yorum kısmına mail adreslerini ya da varsa instagram hesabını yazabilirler. 10 Nisan 2020 tarihine kadar katılım yapabilirsiniz.10 Nisan da kazananı twitter hesabımdan ve buradan paylaşacağım. Herkese bol şans diliyorum.

Şimdi Tezer Özlü’nün bu iki kitabı ile ilgili ufak bir tanıtım yapmak istiyorum. Belki yazar hakkında ya da bu kitapları hakkında bilgi sahibi olmayanlar vardır.

Tezer Özlü, 10 Eylül 1943 yılında Simav, Kütahya’da doğmuştur. Çocukluğu anne ve babasının görev yaptığı Simav, Ödemiş ve Gerede’de geçmiştir.On yedi yaşında İstanbul’a gelmiştir. Avusturya kız lisesine gitmiş ama mezun olmamıştır.

1961 yılında yurt dışına çıkan Tezer Özlü, 1962-1963 yılları arasında otostopla Avrupayı gezdi. Paris’te tiyatrocu yazar Güner Sümer ile tanıştı ve 1964 yılında evlendi. Birlikte Ankara’ya yerleştiler.

Eşinin AST’ta çalıştığı dönemde Özlü Almanca çevirmenlik yapmıştır. Tezer Özlü, geçirdiği rahatsızlık nedeniyle kesintili olarak 1967-1972 yılları arasında İstanbul’da farklı hastanelerin psikiyatri kliniklerinde kaldı.

Tezer Özlü, çocukluğundan başlayarak yaşadıklarını ve klinikte kaldığı bu dönemleri Çocukluğun Soğuk Geceleri kitabında kaleme aldı.

İlk kitabı 1963 yılından itibaren dergilerde yayınlanan öykülerinden oluşan Eski Bahçe’dir. Kitap ilk defa 1978 yılında basılmıştır.

Tezer Özlü, göğüs kanseri nedeniyle 1986’nın 18 Şubat’ında Zürih, İsviçre’de vefat etmiştir. Mezarı Aşiyan Mezarlığındadır.

Hediye edeceğim kitaplar hakkında kısa bilgiler

Yeryüzüne Dayanabilmek İçin; Tezer Özlü’nün yurtdışındayken Türkiye’deki dergilere yazmış olduğu Alman edebiyatı ağırlıkta olmak üzere dünya edebiyatı, sinema,tiyatro ve film festivalleri hakkındaki izlenimlerini,görüşlerini ve eleştirilerini yazdığı ve kardeşi Sezer Duru’nun bu yazıları toplayıp kitap haline getirdiği önemli bir eserdir.

Çocukluğun Soğuk Geceleri ise yazarın ilk romanıdır. Yaşamın yalnızca başlangıcını oluşturmakla kalmayan, sürekli dönülen, belki de hiç çıkılamayan çocukluğu yansıtıyor. Yetişkinlerin, tıpkı çocukluğa olduğu gibi, farklılığa da aman vermeyen dünyasına karşı yazar anıların çıplak gerçekliğine sığınıyor. 

Son olarak çekilişini yapmış olduğum kitaplar sıfır değildir. Kendi okuduğum kitaplar olup gayet temiz kullanılmıştır. Herkese bol şans diliyorum tekrar. Mutlu kalın…

“Çekiliş -Tezer Özlü” için 49 yanıt

Twitter da ve instagramda çekiliş sonucunu yayınladım. Instagramdan katılım sağlayan @inc_tanem arkadaşımızı tebrik ediyorum.

yorumlarınız değerlidir