Kategoriler
Çekiliş Zamanı

Çekiliş- Oğullar ve Rencide Ruhlar

Bu aralar malum lanet olası corona virüsü yüzünden evlerden çıkamaz hale geldik. Haftasonları sokağa çıkma yasakları verilmeye başlandı. Cumartesi pazar tüm aile hep beraber yaşamaya çalışıyoruz. Kah kavgalar ediyoruz kah sıkıntıdan absürt şeyler yapıp normal zamanda gülmeyecek şeylere gülüyoruz. Bakalım nereye kadar gideceğiz bu şekilde.

Sanırım kitap okumayı sevenler için güzel bir fırsat diyebiliriz aslında. Okul ya da çalışma hayatında azıcık fırsat bulup günde 50-100 sayfa kitap okuyabilenler bu günlerde daha çok okuma şansı bulmaktadır.

Kitap hakkında

Bugün size hediye etmek istediğim kitap tam da coronalı günlerde evde sıkılanlar için ilaç gibi bir kitap diyebilirim. Absürt komedi polisiye tarzı bir hikaye var karşımızda. Hikâyenin en ilgi çekici tarafı ise başrolde 5 yaşında küçük ama kocaman adam gibi bir dünyaya sahip bir veletten bahsediyorum. Düşünsenize 5 yaşındaki bu çocuk Nietzsche,Kafka,Gauguin, Baudelaire okuyor ve yaşıtlarının hal be hareketlerinden eser yok O’nda. Konuşma tarzı, olaylara bakış açısı ve hayata karşı duruşuyla bana bol bol kahkaha attıran bu veletle tanışmanızı çok isterim. Zaten kitabın giriş paragrafını okuyan kitabı bir daha elinden düşüremiyor. Kitabımız aynen şöyle başlıyor:

“Beş yaş insanın en olgun çağıdır; sonra çürüme başlar.
Ben Alper Kamu, birkaç ay önce beş yaşına bastım. Doğum günüm yaklaşırken vaktimin büyük kısmını pencerenin önünde, dışardaki insanları izleyerek geçiriyordum. Hızlanarak, yavaşlayarak, türlü sesler çıkararak ve bir yerlere bakarak yaşayıp gidiyorlardı. Bir gün onlardan biri haline geleceğimi düşünmek beni hasta ediyordu. Ne yazık ki bundan kaçış yoktu. Zaman acımasızdı ve ben hızla yaşlanıyordum.
Hayatımdaki tek iyi şey artık anaokuluna gitmek zorunda olmayışımdı. Zarardan kâr. Uzun süre annem ile babama anaokulunun bana göre bir yer olmadığını anlatmaya çalışmıştım aslında. Bütün rasyonel dayanaklarıyla. Hiçbir işe yaramamıştı maalesef. İlla ki uykumda kan ter içinde tepinmek, servis minübüsü kapıya geldiğinde küçük çaplı bir sinir krizi geçirmek gibi yöntemlere başvurmam gerekecekti derdimi anlamaları için. Kepazelik. İnsanı kendinden utandırıyorlardı.”

Gördüğünüz üzere 5 yaşındaki bir çocuğun ağzından çıkan cümleler bu kitabı sonuna kadar okumanız için geçerli bir sebep diyebilirim. Bu çocuk mahallede işlenmiş bir cinayeti soruştururken bulur kendisini. Bu cinayeti soruştururken başından öyle olaylar gelir geçer ki her bir sayfası merak ve ilgi uyandırmaktadır.

Çekiliş için son gün 3 Mayıs

Daha önce okumuş olduğum Oğullar ve Rencide Ruhlar kitabını takipçilerimden birisine çekilişle hediye etmek istiyorum. Bu çekilişin duyurusunu blogum dışında twitter.com üzerinden @hakanbold hesabımda yapacağım. Yapmanız gereken twitter hesabımda yapmış olduğum çekiliş duyurusunu retweet yapıp blogumdaki bu paylaşımımın yorum kısmına twitter hesabınızı yazmanız yeterlidir. Twitter hesabı bulunmayan takipçilerim ise bu paylaşımım altındaki yorum kısmına mail adreslerini ya da varsa instagram ya da facebook hesaplarını yazabilirler. 03 Mayıs 2020 tarihine kadar katılım yapabilirsiniz.03 Mayıs akşam saat 22:00 ‘den sonra kazananı twitter hesabımdan ve buradan paylaşacağım. Herkese bol şans diliyorum.

Not: Yukarıda da belirttiğim üzere; daha önce okuduğum bir kitap olduğu için kitap sıfır değildir. Gayet temiz kullanılmıştır.

“Çekiliş- Oğullar ve Rencide Ruhlar” için 25 yanıt

Çekilisimiz sonuçlanmıştır. @PDR118 ‘i tebrik ediyorum👏👏👏

yorumlarınız değerlidir