Kategoriler
Araştırma

Selçuklular

Dukak, Selçuk Bey, Tuğrul Bey, Çağrı Bey, Sultan Alparslan, Sultan Melikşah, Dandanakan savaşı,Malazgirt savaşı vs. deyince aklımıza ne geliyor? Biraz flu olsa da evet Selçuklular ‘dan bahsedildiğini anlıyoruz. Ancak Selçuklular hakkında bir çoğumuzun çok fazla fikri yok. Osmanlı desek çoğumuz belki de tüm padişahları sırayla söyleyebilecek kapasitedeyiz. Osmanlı döneminde yaşanılan savaşlar,entrikalar,taht kavgaları sosyal ekonomik ve kültürel hayatı hemen hepimiz az çok biliyoruz.

Peki bir Türk olarak asıl bilinmesi gereken tarihe bu kadar yabancı iken neden Osmanlı bu kadar biliniyor ve seviliyor? Aslında bu konuda konuşulacak çok şey var. Tarihin üvey evlat olarak gördüğü Selçuklular ile ilgili yazarın ön sayfada yapmış olduğu tespitlere katılmamak mümkün değil. Bu tespitleri okumanızı isterim açıkçası.

Çevreme baktığımda çoğumuzun tarih kitabı okumaktan kaçındığını görmekteyim. Evet tarih kitapları ağır dili olan karmakarışık ve sevimsizdir genelde. Belki de bilerek böyle yazılıyor. İnsanlar tarih okumasın,geçmişini sorgulamasın.Verin kurgusu zengin cinayet aşk entrika kitaplarını okusunlar mı deniyor acaba bilemiyorum.

Tarihi sevdiren yazar: Erkan Göksu

Ancak bildiğim bir şey var. O da Erkan Göksu bu coğrafyaya tarihimizi ve özümüzü sevdirecek ve okutturacak en güçlü kalemlerden biri. Selçuklu tarihi hakkında hiç bilgisi olmayan bir okurun ilgiyle merakla okuyabileceği ve inanılmaz sade anlaşılır yazılmış tarih konulu kitaplardan biri. Okurken hiç zorlanmadan Selçuklu hakkında harika bilgilere ulaştım. Özellikle Hasan Sabbah hakkında mutlaka okumam gereken kitaplar olduğu kanısına vardım. Zaten sevgili yazarımızdan o konuda kaynak tavsiyesi de aldım.

Selçuklu’nun Anadolu’da ve İran’da geçen tarihi sürecini Erkan Göksu’nun kaleminden keyifle okudum diyen İlber Ortaylı’ya katılmamak mümkün değil. Erkan Göksu ve Selçuklular ile tanışmak için bu kitap müthiş bir fırsat.

Mutlu kalın…

En son okuduğum kitapla ilgili yorumuma buradan ulaşabilirsiniz

“Selçuklular” için 2 yanıt

Geçmişini bilmeyen, geleğe emin adımlarla ilerleyemez. Tabiki de okunmalı…👌 tavsiye için teşekkürler…😊

yorumlarınız değerlidir