Kategoriler
Araştırma

Sabahattin Ali Dosyası

Başın öne eğilmesin, aldırma gönül aldırma ağladığın duyulmasın dizelerinin yanı sıra Kürk Mantolu Madonna, İçimizdeki Şeytan, Sırça Köşk,Kuyucaklı Yusuf,Değirmen kitapları deyince hepimizin aklına gelen ilk isimdir Sabahattin Ali.


Bugün belki de gencinden yaşlısına hemen herkesin severek okuduğu Sabahattin Ali’nin dönemin derin güçleri tarafından nasıl hunharca katledildiğini anlamak nasıl güç geliyor insana. Daha doğrusu anlamaya çalışmak inanın çok zor. Bu ülkede geçmişten günümüze gelen ve değişmeyen tek anlayış olan sisteme  muhalif olmanın bedelini Sabahattin Aliler Nâzım Hikmetler en ağır şekilde ödemiştir.


Gazeteci yazar Kemal Sülker‘in Sabahattin Ali dosyası adlı araştırma niteliğindeki bu kitabı okuduğumda büyük bir üzüntü duydum ve ülkemizde bazı konuların geçmişten günümüze maalesef hiç değişmediğini gördüm. Evet bugün Sabahattin Ali’yi severek okuyoruz her gün instagramda bu yazarın kitaplarının paylaşımlarını görüyoruz. Herkes tarafından takdir edilen bir edebiyatçının katledilmesini bu yüzden anlamakta güçlük çekiyorum. Bir birey olarak içinde bulunduğunuz sistemi eleştirme hakkınız olamaz mı? Bir birey olarak iktidarları hükümetleri yöneticileri eleştirme hakkınız olamaz mı? Bir birey olarak solcu sağcı,ülkücü turancı, komünist olma hakkınız yok mudur? Tüm bu haklara sahip olduğunuzu düşündüğünüz için başkalarının sizi öldürme hakkı olabilir mi? Bu nasıl bir anlayış nasıl bir zihniyettir? Vatan haini ve bölücü olarak lanse edilen Sabahattin Ali gibi bir değer bu ülkeyi bu vatanı seven ve bu meselelere kafa yormuş biri olarak kalemiyle bozuk sisteme savaş açmıştır.


Okurken üzüntüden başıma ağrılar girdi. Neden nasıl ne için sorularımın cevaplarını bulmaya çalıştım. Bu ülkenin değerlerini bu kadar basitçe nasıl harcayabildik? Tüm bunlar bu coğrafyanın kaderi mi?


Şu ana kadar 3 kitabını okuduğum sevgili Sabahattin Ali’nin diğer kitaplarını ise bir an önce okumak istiyorum.

Mutlu kalın…

“Sabahattin Ali Dosyası” için bir yanıt

Eleştirme hakkı pek tabi olmalı. Kimsenin kimeye hakaret etme hakkı da yok, kimsenin kimseyi öldürme hakkı da… kim haklı kim haksız bilemiyorum. Sanatı bakımından benim gözdelerim arasında Sabahattin Ali. Seviyorum yani…😊👍

yorumlarınız değerlidir