Kategoriler
Araştırma

Ölümcül Kimlikler

1949 doğumlu Amin Maalouf (doğrusu Emin Maluf) Lübnan’da dünyaya gelmiş 1976 yılında ülkede çıkan içsavaş sonucu ailesi ile Fransa’ya göç etmek zorunda kalmış anadili Arapça olan Hristiyan bir yazar. 44 yıldır Fransa da olmasından dolayı anadili gibi Fransızca konuşup tüm eserlerini Fransızca olarak yazmaktadır.

Böyle bir giriş yapmamın sebebi kitabın ilk bölümünde kimlik ve aidiyet sorununa dikkat çeken yazar hem Arap hem Hristiyan hem de Fransız vatandaşı olması nedeniyle kendini nasıl hissettiği ile ilgili tespitlerde bulunarak kimlik ve ait olma sorununun tüm dünyada önemli bir yer teşkil ettiğinden bahsetmektedir. Peki biz kimiz? Hangi kimliği taşıyıp nereye aitiz? Bu bölüm daha çok bu konuda okuyucuya bir kimlik muhasebesi yaptırıyor

Kitabın ikinci bölümü ve sonraki bölümlerde ise islam coğrafyasına sert ama uzlaştırıcı üslupta eleştiriler yapmaktadır. Hristiyan batının ortaçağ döneminde katolik kilisesi tarafından ortaya çıkarılan engizisyon mahkemeleri ile hristiyan olmayan herkesin potansiyel birer sapkın olduğunu ve yok edilmesi hükmünü veren kilise, yüzbinlerce insanın yok edilmesine neden olmuştur. Bu süreç Batı da reforma kadar sürmüş ve batı bu illetten kurtulmuştur.

Reform

Yazarın tespiti şu şekildedir: Halk dini yöneterek demokrasinin,ilimin, bilimin ve teknolojinin kapılarını aralamıştır. İslam coğrafyası ise gereken reformu gösterememiş ve günümüzde de hala din halkı yönettiğinden batının her konuda çok gerisinde kalmakla beraber bu coğrafyadaki terör faaliyetleri tüm dünyayı etkisi altına almıştır. Her ne kadar bizim dinimiz hoşgörü dinidir biz bizden olmayana kucak açarız desek de gerek ülkemizde gerekse ortadoğuda cereyan eden kanlı infazlar ve terör eylemleri maalesef müslüman kimliğini zedelemiş ve imaj olarak Batının gözünde korku saçan bir cemaat haline gelmiş durumdadır. Batının bizi nasıl gördüğünün bir önemi yok diyenler oluyor haliyle. Elbette onlara şirin ve sempatik gözükmek için bir şeyler yapmamıza gerek yok. Benim bahsettiğim konu zedelenen imajımız yüzünden sosyal kültürel ve ekonomik açıdan zorluklarla karşılaşıyor olmamız. Hem neden mensubu olduğum dinimi insanlara daha güzel ve daha ilgi çekici bir durumda anlatmayayım ki?

Bugün Avrupaya ya da ABD ye uçakla seyehat etmek istediğimizde ne büyük güçlükler çekmekteyiz. Ayrıca bugün oralarda yaşayan müslüman kimliğine sahip insanların ne zorluklarla karşılaştıklarını duymaktayız. Eğer muasır medeniyetler seviyesinde yer alacaksak daha huzurlu güvenli yaşayacaksak tüm dünya ile kucaklaşabileceksek çok ciddi reformlar yapılması gerekmektedir.

Konuya farklı bir perspektiften bakmanıza vesile olacak olan kitabı bu tarz mevzulara ilgisi olan herkese tavsiye ediyorum.

Mutlu kalın…

“Ölümcül Kimlikler” için 4 yanıt

Amin Maalouf okumak istesem ki çok istiyorum. İlk hangi kitabını okumamı önerirsin? Fark eder mi?

Semerkant ile başlayabilirsin aslında. En popüler kitabıdır. Begenecegini düşünüyorum

Semerkant listemde👍 Ölümcül Kimlikler de ilgimi çekti. Maalouf’un eserlerinde bir sıralama var mıdır diye merak etmiştim. Teşekkür ederim öneri için

bir sıralama yok ama yazar hakkında fikir edinebileceğiniz en iyi referans Semerkant diye düşünüyorum 🙂

yorumlarınız değerlidir