Kategoriler
Araştırma

Dine Karşı Din

Eyleme geçmiş cehaletten daha korkunç bir şey yoktur

Goethe

Yıllardır içinde yaşadığım coğrafyanın eyleme geçmiş cehaleti karşısında tıpkı korku filmi izliyor gibiyim adeta.

İranlı sosyolog aktivist  Ali Şeriati ile tanışma imkanı bulduğum Dine Karşı Din kitabında yukarıda alıntı yapmış olduğum sözün tam olarak karşılığını bulduğumu söyleyebilirim. İslam coğrafyasının ezber bozan adamı Şeriati gerek eğitim verdiği üniversitelerde gerek düzenlediği konferanslarla büyük bir kitlenin ilgisini çekmiştir. Aynı zamanda şah yönetiminin ve bağnaz kesimin tepkileri sonucu bir süre tutuklu kalmış sonrasında ülkesini terk etmiştir.  Her ne kadar kalp yetmezliği sonucu vefat etmiş gibi gözükse de istihbaratın desteği ile zehirlenerek öldürüldüğü iddiaları gündemde kalmıştır.

Ali Şeriati’nin bu kitabı katıldığı bir konferansın ses kayıtları alınıp metne dökülmesi sonucu ortaya çıkmıştır. Peki bu yazar neden hem çok sevildi hem de çok nefret edildi. Şöyle izah edeyim yıllarca okuyup fikir sahibi olmadan sadece öğretilerle kulaktan dolma bilgilerle yaşadığın bir din var. Namaz kılmaktan tutun da ettiğiniz duaya kadar hac vazifesinden tutun da tuttuğunuz oruca kadar bir çok detayda size yanlışları gözönüne seren yazar şii olması itibariyle de doğal olarak Hz Ali konusundaki aşırı hassasiyeti gerek sünni çevrelerce gerek okumamış kesimlerce de tepkiyle karşılanmış. Doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar misali cehaletin hüküm sürdüğü bu coğrafyada yazar çok tepki görmüş.

Kitabın ilk kısmında yer alan dine karşı din bölümü de oldukça ilgi çekiciydi. Yazara göre tarih boyunca her toplumun bir dini olduğunu ateist bir toplum hiçbir zaman olmadığını söyleyen yazar ateşe hayvana puta tapanların da inandıkları şeyin bir din olduğunu ve sonrasında ortaya çıkan her dinin bir önceki din ile sürekli savaş halinde olduğunu belirtmektedir.

Son bölümde peygamberimizin vefatına yakın zamanlarda birgün penceresinin perdesini aralayıp yokluğunda cemaatin namaz için saf tuttuğunu ve başlarında da Ebu Bekirin olduğunu görmesini tebessümle karşılaması konusunu bir şii gözüyle tartışmaya açması da ilgi çekici bir detaydı.

Konuya ilgisi olanlara mutlaka tavsiye ediyorum.

yorumlarınız değerlidir